ارتباط آکنه و مصرف شیر پرچرب

شیر پرچرب

آکنه به دلیل تحریک غدد چربی توسط بالا رفتن انسولین پدید می آید اما سوال اینجاست آیا لبنیات نقشی در بروز آکنه دارند؟ پاسخ این سوال را در ادامه شرح داده ایم.

پوست بزرگترین ارگان بدن است. با در نظر داشتن این موضوع به سادگی می توان برنامه غذایی که برای قلب و مغز مفید است را به افزایش سلامت پوست نیز ارتباط داد. توت های سرشار از آنتی اکسیدان، سبزیجات چلیپایی، اسید چرب های امگا۳، و غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین می توانند پوستی براق و درخشان را به ارمغان بیاورند. اما لبنیات چه؟ گاهی باعث بروز مشکلاتی برای سیستم گوارش می شوند، اما برای سلامت استخوان ها خوب هستند.

ارتباط شیر پرچرب و بروز آکنه

شکلات و غذاهای چرب از دشمنان قدیمی پوست و عامل بروز آکنه هستند. به تازگی شیر و گلوتن از عاملان اصلی جوش شناخته شده اند. تحقیقات آکادمی آمریکایی پوست نشان داده لبنیات می تواند روی آکنه تاثیر بگذارد. محققان از ۲۰۰ نفر در سنین ۱۴ تا ۱۹ سال درباره برنامه غذایی شان سوال پرسیدند، و مشخص شد افرادی که مشکل آکنه دارند در مقایسه با کسانی که مشکلی ندارند بیشتر شیرهای کم چرب و بدون چرب مصرف کرده اند. اما این تحقیقات رابطه ای بین آکنه و شیر پرچرب یا لبنیات کامل پیدا نکرد.
این نتیجه گیری همگام با مطالعات قبلی است، اما محققان شفاف سازی کردند عواملی مانند این همیشه یکسان عمل نمی کنند.
چربی شیر نیز حاوی چربی های اشباع است، و دیگر اسید چرب ها را نیز دارد که باعث بهبود سوخت و ساز سالم و کاهش مقاومت به انسولین می شود. چربی لبنیات اسید چرب های چندگانه هم دارد که به سوخت و ساز کمک می کنند، اما برای کنترل آکنه این سطح انسولین است که اهمیت دارد. احتمال بر این است که وقتی انسولین بالا می رود، غدد چرب تحریک می شوند، و جوش به وجود می آورند. اگر شیر پرچرب جلوی این افزایش را بگیرد، بنابراین کمتر جوش خواهیم زد.
پس باید مصرف شیر کم چرب را قطع کنیم؟ اگر درگیر آکنه هستید، توصیه نمی شود که یک غذا را به کلی حذف کنید، بهتر است ابتدا با متخصص پوست صحبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *