احتمالا نخستین میزبان مموری های UFS گلکسی نوت ۷ باشد

کارت حافظه UFS

پس از معرفی کارت های حافظه سامسونگ که با فناوری UFS مجهز شده بودند احتمالا پرچمدار بعدی این کمپانی یعنی گلکسی نوت ۷ نخستین میزبان این مموری ها باشد.

هفته گذشته سامسونگ از ارائه فرمت ذخیره سازی جدید برای دستگاه های موبایل خبر داد که بر پایه استاندارد UFS 1.0 تعریف شده است. این کمپانی همچنین اعلام کرد که به لطف فرمت تازه، سرعت های خواندن و نوشتن ابزارهای ذخیره سازی در قیاس با کارت های میکرو اس دی حداقل پنج برابر افزایش می باید.

این اتفاق خوب در کنار این نکته که سامسونگ هم اکنون عنوان بزرگ ترین تولید کننده حافظه های فلش در دنیا را در اختیار دارد بدان معنا خواهد بود که بسیاری از گجت های پیشرفته آینده احتمالا از فرمت حافظه قابل تعویض سامسونگ پشتیبانی خواهند کرد.

اما درست مانند هر زمان دیگری که فرمت های ذخیره سازی و استاندارد های تازه در این زمینه معرفی می شوند، رونمایی از کارت های حافظه جدید مبتنی بر UFS 1.0 هم باعث شد که پرسش های زیادی در مورد آینده میکرو اس دی در نظر کارشناسان و حتی کاربران شکل بگیرد.

خوشبختانه کمپانی کره ای سامسونگ با توجه به این نگرانی ها به تازگی تایید کرد روی طراحی سوکت تازه ای کار می کند که پشتیبانی همزمان از UFS و میکرو اس دی را ممکن می کند.

کمپانی مور بحث در بیانیه ای که برای سایت Droid-Life منتشر کرد اعلام داشت:

کارت های UFS با سوکت های فعلی طراحی شده برای انواع میکرو اس دی سازگاری ندارند. با این همه، ما طراحی تازه ای را برای سوکت ها ارائه کرده ایم که همزمان از کارت های UFS و میکرو اس دی پشتیبانی می کند. ما هم اکنون با شرکت های مختلف خود در صنعت همکاری داریم و تلاشمان این است که یکپارچگی سخت افزاری لازم میان کارت های UFS و محصولات موبایل را فراهم نماییم.

خوشبختانه این خبر دو نکته را در خود مستتر دارد؛ اول اینکه می توانیم همچنان از کارت های میکرو اس دی خود در آینده استفاده نماییم [البته با وجود برخی محدودیت های عملکردی قابل توجه] و دوم آنکه فرمت UFS تازه احتمالا توسط بسیاری از تولیدکنندگان سخت افزاری مورد استفاده قرار می گیرد چراکه در صورت فراهم بودن پشتیبانی از نسل پیشین کارت های حافظه، نیازی به کنار گذاشتن آن نخواهند داشت و همین امر پشتیبانی از انواع UFS را برایشان ساده تر می کند.

نکته پایانی که لازم به اشاره است این است که نسل فعلی کارت ریدرهای پشتیبانی کننده از میکرو اس دی با کارت های UFS 1.0 سازگاری لازم را ندارند و نمی توان از آنها در کنار هم استفاده کرد.

تمامی اینها بدان معنا خواهند بود که اسمارت فون گلکسی نوت ۷ احتمالا اولین گوشی هوشمندی است که همزمان از کارت های میکرو اس دی و انواع UFS 1.0 پشتیبانی خواهد کرد. گفتنی است که بر اساس خبرهای پیشتر منتشر شده، نسل بعدی از فبلت این کمپانی کره ای قرار است دوازدهم مردادماه رونمایی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *