احتمال افزایش ۱۸ درصدی آمار فروش کروم بوک ها

کروم بوک

بر اساس پیش بینی های انجام شده آمار فروش کروم بوک ها دچار افزایشی ۱۸ درصدی خواهد شد که این مسئله یکی دیگر از موفقیت های این پلتفرم محسوب می شود.

از زمان رونمایی Chromebook توسط کمپانی گوگل در سال ۲۰۱۱، این محصول فراز و نشیب زیادی را تجربه کرده، اما پیش بینی مؤسسه تحقیقاتی «گارتنر» نشانگر احتمال تفزایش ۱۸ درصدی فروش این محصول در سال جاری نسبت به سال پیش است.

بر اساس گزارش مؤسسه تحقیقاتی مورد اشاره ، اگرچه بازار PC رو به افول است، اما حوزه کروم بوک یکی از بخش های رو به رشد بازار به حساب می آید. در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۶٫۵ میلیون دیوایس با سیستم عامل کروم در سرتاسر جهان به فروش رسید، و پیش بینی می شود تقاضا در سال جاری میلادی به ۷٫۵ تا ۸ میلیون دستگاه برسد.

طبق پیش بینی مؤسسه «گارتنر» فروش خوب این دستگاه ها در آمریکای شمالی ادامه خواهد داشت. شایان ذکر است که سال پیش نزدیک به ۹۰ درصد کروم بوک ها در این قاره به فروش رسیده اند، در حالی که آمار دیگر مناطق جهان از جمله آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا بسیار پایین بوده. مهم ترین دلیل وضعیت کنونی، نیاز مبرم سیستم عامل کروم به اینترنت برای استفاده کامل عنوان می شود.

همچنین بر اساس آمار موجود، در سه ماهه نخست سال جاری حدود ۱٫۶۵ میلیون Chromebook به بازار عرضه شدند، اما اطلاعات فروش سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ در دست نیست. با این همه، دستگاه های مورد بحث تنها بخش کوچکی از بازار کامپیوترهای شخصی را تشکیل می دهند و انتظار می رود رقم کلی فروش PC در سال جاری به ۲۹۰ میلیون دستگاه برسد.

با این حال، هنوز نمی توان کروم بوک را در سطح تجاری جایگزین PC مبتنی بر ویندوز نمود، زیرا مالکین کسب و کار ترجیح می دهند برنامه های کاربردی خود را به صورت آفلاین اجرا کنند.

البته هنوز امید می رود رشد فروش در بازارهای جدیدی همچون استرالیا و نیوزلند ادامه یابد، زیرا مردم کشورهای یاد شده به مرور با پتانسیل های بالای این دستگاه آشناتر شده اند. در کشورهای مختلف، حوزه آموزش به یکی از مهم ترین بازارهای فروش کروم بوک تبدیل شده و این دستگاه ها مورد توجه دانش آموزان و مراکز آموزشی قرار گرفته اند که دلیل آن، وزن کم و هزینه پایین دیوایس های فوق بیان شده.

در راستای افزایش متقاضی، گوگل تصمیم دارد پشتیبانی از اپلیکیشن های اندرویدی را به سیستم عامل کروم اضافه نماید، اما مشخصاً این قابلیت در تمامی مدل ها قابل اجرا نخواهد بود.بنابراین مشخص نیست که آیا اقدامات گوگل تأثیر زیادی بر آمار فروش کروم بوک دارد یا خیر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *