نباید محرم آلوده به کارهای حرام شود

آیت الله سید محمد شاهچراغی

نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان سمنان با توجه به تاکید بر حراست از آیین های اسلامی محرم و دوری از اضافه کردن زوائد به آن بیان کرد: نباید محرم را به کارها و عمل های حرام و خلاف دین آلوده کرد.

به گزارش ویکی جوان، آیت الله سیدمحمد شاهچراغی در خطبه های نمارجمعه این هفته سمنان اظهار کرد: عده ای محرم را به کار حرام آلوده نکنند.

وی با بیان این‌که ما هر چه داریم از محرم است به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص شیوه عزاداری‌ها بر ضرورت پاسداری از شعائر دینی در این ایام حزن و انده تأکید کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر حفظ حرمت ماه محرم تصریح کرد: در ایام خاص و به‌طور ویژه در ماه محرم باید از افعال حرام خودداری شود.

وی بااشاره به برخی افعال حرام و غیردینی خاطرنشان کرد: باید از برخی آئین‌های نادرست چون قمه‌زنی در محرم جلوگیری شود تا مایه سوءاستفاده دشمنان اسلام قرار نگیرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان گفت: همه مراجع عظام و از جمله رهبری معظم انقلاب قمه‌زنی را فعل حرام می‌دانند، از این‌رو باید از این شیوه‌های نادرست جلوگیری شود.

شاهچراغی برضرورت جلوگیری از ورود خرافه‌ها به امور دینی تأکید کرد و افزود: مداحان عزیز هم در این ایام و در مجالس عزای امام حسین(ع) باید در نوحه‌خوانی‌ها توجه ویژه داشته باشند.

وی بر توجه به سنت‌های مذهبی تاکید و اضافه کرد: اگر عزاداری‌ها به همان شیوه سنتی و اسلامی آن برگزار شود اثرگذاری بیشتری داشته و مردم نیز از فیض آن بهره‌مند می‌شوند.

امام جمعه سمنان بر ضرورت توجه به درونمایه و فلسفه عاشورا تأکید کرد و گفت: فلسفه عاشورا و همان که امام حسین(ع) برای آن قیام کردند امر به معروف و نهی از منکر بود لذا باید توجه به این فریضه ‌ا بیشتر شود.

شاهچراغی، در خطبه دوم نیز با اشاره به سخنان مهم رهبری معظم انقلاب در درس خارج فقه این هفته معظم له خاطرنشان کرد: سخنان حکیمانه مقام معظم رهبری و تبعیت مخاطب از توصیه‌های معظم‌له سبب شد که از سوءاستفاده دشمنان جلوگیری شود.

وی با تأکید بر حفظ دستاوردهای نظام در روابط بین‌المللی و قراردادها با دیگر کشورها گفت: مسئولان باید با قراردادهایی که بوی ذلت دارند مخالفت کنند. هم‌چنانکه سیدالشهدا(ع) ذلت را نپذیرفت تا مکتب عاشورا مکتب ذلت‌ناپذیری باشد.

امام جمعه سمنان ادامه داد: باید به‌طور ویژه در قراردادهای نفتی منافع کشور و نظام حفظ و قراردادی که بوی ذلت می‌دهد امضا نشود.

وی در بخش دیگری به مرگ شیمون پرز از جنایتکاران صهیونیستی اشاره کرد و با انتقاد از رئیس دولت خودگردان فلسطین گفت: تمجید محمود عباس از پرز و اظهار تاسف از مرگ این جنایتکار و نام بردن این جانی فلسطینی‌ها به‌عنوان پدرمعنوی فلسطین کار نادرستی بود، چون به درک واصل شدن این جنایتکار مسلمانان جهان و مردم مظلوم فلسطین را خوشحال کرد.

وی از رئیس تشکیلات خودگردان به عنوان بی‌غیرت نام برد و گفت: من آدمی بی غیرت‌تر از محمود عباس نمی‌شناسم چرا که با وجود این همه جنایتی که شیمون پرز در حق مردم فلسطین روا دانست حال عباس از مرگ این جنایتکار اظهار تاسف کرده و آن را تسلیت می گوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *