کشف واکسن اچ آی وی نزدیک است!

ایدز

طبق آزمایشات انجام شده محققان نوعی آنتی بادی را کشف کرده اند که تمام گونه های ویروس اچ آی وی را حتی آنهایی که به آنتی بادی دیگر مقاوم هستند را خنثی میکند.

به گزارش ویکی جوان به نقل از خبرگزاری ایسنا: به گفته محققان این پژوهش، آنها با کشف این آنتی‌بادی از همیشه به ساخت واکسن اچ‌آی‌وی نزدیکتر شدند.
ویروس اچ‌آی‌وی خیلی سریع در برابر سیستم ایمنی بدن واکنش نشان می‌دهد، بنابراین یک آنتی بادی به سختی می‌تواند در برابر طیف گسترده‌ای از گونه‌های مختلف باکتری و ویروس بایستد.
اما این محققان در حال حاضر راهی را پیدا کرده‌اند که به واسطه آن می‌توان ساخت واکسن جدید برای این ویروس را آغاز کرد.محققان از موسسه ملی بهداشت (NIH) دریافتند که یک آنتی‌بادی به نام N6، قادر به شناسایی ویروس اچ آی وی و مقابله با آن است.این آنتی‌بادی حتی از آنتی‌بادی VRC01  که در همان طبقه بندی N6 قرار دارد نیز ۱۰ برابر قوی‌تر است.
محققان پس از آزمایش آنتی‌بادی VRC01 بر روی میمون‌ها و با گذشت ۶ ماه اکنون در حال آغاز فاز انسانی و آزمایش آن بر روی انسان‌ها هستند.
آنتی‌بادی یک پروتئین است که توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به عوامل بیماری‌زای مضر مانند باکتری‌ها و ویروس تولید می‌شود.
آنتی‌بادی‌ها با اتصال به آنها و یا خنثی کردن اثرات بیولوژیکی آنها، یا هشدار به گلبول‌های سفید برای مداخله کردن و از بین بردن آنها، مسؤول شناسایی و از بین بردن این عوامل بیماری‌زا هستند.هنگامی که محققان N6 را بر روی ۱۸۱ گونه مختلف از اچ‌آی‌وی قرار دادند، این آنتی‌بادی موفق به نابود کردن ۹۸ درصد از آنها، از جمله ۱۶ تا ۲۰ نوع از این گونه‌ها شد که به آنتی‌بادی‌های دیگر از همان طبقه‌بندی مقاومت نشان داده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *