با مجسمه غول آسا میدان بوداپست آشنا شوید

مجسمه غول آسا

تازگیا در یکی از میدان های شهر بوداپست، پایتخت کشور مجارستان، مجسمه ای بسیار عظیم توجه همگان را به خود جلب کرده بود. با ویکی جوان همراه شوید تا با این مجسمه غول آسا آشنا شوید.

ساکنین بوداپست اخیرا با دیدن صحنه‌ای از سطح شهرشان متعجب شده بودند، مجسمه‌ای که از زیر زمین قد علم کرده بود! مجسمه‌ای غول‌آسا که از دل زمین بیرون آمده بود.

مجسمه غول آسا

خالق این مجسمه، هنرمندی است مجارستانی به نام «اروین هرو لورانت» (Ervin Herve-Loranth) که نام اثر خود را «فلتیپو» (Feltepve) گذاشته که به معنی «قد برافراشته» یا «بیرون زده» است.

مجسمه غول آسا

این اثر که در میدان «ایشتوان سچشینی» (Istvan Szechenyi Square) قرار دارد، مجسمه‌ی بزرگی است که مرد غول‌آسایی را نشان می‌دهد که از زیر لحافی پوشیده شده با چمن بیرون آمده است.

جنس این مجسمه از پلی‌استر است و در واقع برای نمایشگاه هنر معاصر بوداپست ساخته شده بود.

شکل و شمایل این غول خشمگین مانند این است که از زیر زمین با تلاش زیاد برای رسیدن به هوای باز از دل زمین بیرون آمده است.

مجسمه غول آسا

قصد سازنده‌ی ۴۸ ساله‌ی این اثر به گفته‌ی خودش نشان دادن این بود که آثار هنری می‌توانند بخشی از هویت یک شهر باشند و حتی به عنوان ساختمانی در کوچه و خیابان‌ها قرار گیرند. همچنین معتقد بود که آثار هنری بیشتری می‌بایست در سطح شهر جای بگیرند تا مردم با هنر آشتی کنند.

از طرفی هم، عده‌ای آن را نماد آزادی و ساختار شکنی و البته عطش انسان برای آزادی می‌دانند تا به مخاطبان پیام هنر را برسانند.

مجسمه غول آسا

لازم به اشاره است که پس از اتمام نمایشگاه هنر بوداپست این غول سرکشیده به شهر «اولم» (Ulm) در کشور آلمان منتقل شد تا آنجا هم بازدیدکنندگان را متعجب کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *