توپک ماش را به این روش آماده کنید

توپک ماش یکی از غذاهای لذیذ مخصوصا برای کودکان می باشد که با دیدن ظاهر این غذا اشتهایشان باز می شود و بیشتر میل به غذا می آورند.

مواد لازم خمیر:

آرد: 3 پیمانه
روغن زیتون: 7 قاشق سوپ خوری
آب: به مقدار لازم
نمک: به مقدار لازم

مواد لازم میانی:

ماش: 500 گرم
فلفل سبز یا قرمز (تند) 4 عدد
روغن زیتون: 2 قاشق سوپ خوری
آب: 9 قاشق سوپ خوری
نمک: به مقدار لازم
آب لیموترش: 2 قاشق سوپ خوری

طرز تهیه توپک ماش:

برای تهیه مواد میانی ابتدا ماش را از شب قبل در آب خیس کنید. سپس در آب و نمک بپزید تا نرم شود. ماش پخته را در مخلوط کن به صورت پودر در آورید. هسته فلفل های سبز یا قرمز را در آورده و آنها را به ابعاد کوچک برش دهید. دو قاشق سوپ خوری روغن زیتون روی آنها بریزید و مخلوط کنید. این مخلوط را در تابه روی حرارت قرار داده و چهار قاشق سوپ خوری آب اضافه کنید و حدود 4 دقیقه بپزید. ماش پوره شده و پنج قاشق سوپ خوری آب باقیمانده را اضافه کرده و حدود 10 دقیقه به پخت مواد روی حرارت متوسط ادامه دهید. ظرف را از روی حرارت بردارید و آبلیموترش را اضافه کنید.

برای تهیه خمیر، آرد و نمک را با هم مخلوط کرده و روغن زیتون را اضافه کنید. آب را به تدریج اضافه کرده و مواد را مخلوط کنید تا خمیر یکدستی حاصل شود. خمیر را ورز دهید. روی آن را با پارچه ای تمیز بپوشانید و حدود یک ساعت در یخچال قرار دهید. خمیر را از یخچال در آورید و گلوله هایی به اندازه لیموترش از آن جدا کنید. آنها را روی کاغذ روغنی پهن کنید. آنها را کف دست خود به شکل دو قیف در آورید و داخل آنها را با مخلوط مواد میانی پر کنید. روغن را در ظرف مناسبی روی حرارت گرم کرده و آنها را در روغن سرخ کنید تا کاملا طلایی و برشته شوند. توپک های برشته شده را روی دستمال کاغذی ویژه آشپزی قرار داده تا روغن اضافی شان گرفته شود و سپس سرو کنید.