دسر لبو را به این سبک آماده کنید

لبو یکی از دسرهای بسیار خوشمزه می باشد که در این فصل سرد خوردن آن بسیار لذت بخش است. در این بخش طرز تهیه دسر لبو همراه با فواید آن را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

لبو از جمله مواد غذایی و دسرهای خاطره‌انگیز است چون همه ما تقریباً از زمان بچگی شاهد حضور این ماده غذایی خوش رنگ و خوشمزه در جمع‌های خانوادگی بوده‌ایم.

مواد لازم دسر لبو:

شیر: دو سوم پیمانه
پوره لبو: یک دوم پیمانه
خامه پاکتی صورتی: یک عدد
شکر: 4 تا 6 قاشق سوپ خوری سر پر
پودر ژلاتین: 3 قاشق چای خوری سر پر
آب: یک چهارم پیمانه
شکر: 2 تا 3 قاشق سوپ خوری (برای پخت لبو)

طرز تهیه دسر لبو:

1. پودر ژلاتین و آب را روی بخار آب کتری بگذارید تا شفاف و بیرنگ شود. لبوها را با آب بپزید. وقتی پخته شد، شکر را اضافه کنید و بگذارید آب لبو کمی غلیظ شود.

2. بعد از سرد شدن لبو را کامل با گوشتکوب برقی یا آسیاب برقی پوره کنید. پوره، خامه و شکر را با دور کُند همزن مخلوط کنید تا شکر حل شود. سپس شیر و آب لبو را که غلیظ و مثل سس شده اضافه کنید و هم بزنید. حواس تان باشد زیادی هم نزنید که کف می کند.

3. بعد ژلاتین حل شده را که ولرم شده، اضافه کنید و هم بزنید. سپس در قالب مورد نظر که چرب شده بریزید و شش ساعت در یخچال بماند تا آماده شود. بعد با خامه فرم گرفته و سس لبو تزیین کنید. (سس بعد از جوشیدن آب لبو و غلیظ شدن حاصل می شود.)

نکته:

1. مقدار شکر به خودتان بستگی دارد. اگر لبو و آب لبو خیلی شیرین است شکر کمتری اضافه کنید. اگر شیرین نیست شکر بیشتری بریزید.

2. می توانید چهار قاشق سوپ خوری خامه یا یک پاکت کامل بریزید.

فواید لبو:

1. معده را شستشو داده و حکم مسهل را برای افراد دارای یبوست دائمی دارد.

2. مفیدترین و بهترین بخش چغندر برگ آن است و ساقه های آن و بعد از آن ریشه که پخته آن لبو نام دارد.

3. قند ریشه چغندر برای مبتلایان به دیابت مضر است.

4. خوردن چغندر پخته رعشه را معالجه می کند.

5. برگ سرخ رنگ آن اگر خام با سرکه و خردل خورده شود، طحال را باز می کند و ورم آن را فرو می نشاند.

6. برای درد پشت، مثانه و امراض مقعد مفید است.

7. آب برگ چغندر برای درد مفاصل و نقرس، سردرد و دندان درد مفید است. ضمنا دبرگ با اسید بوریک باعث بهبود کک و مک و طاسی می شود.

8. لبو به دلیل داشتن فیبر خاصیت کاهش چربی خون و اسید فولیک دارد که باید در سبد غذایی بیماران قلبی قرار گیرد.

9. افراد می توانند با مصرف 105 گرم چغندر قرمز، 53 درصد اسید فولیک مورد نیاز بدن را تامین کنند. فیبر زیاد موجود در آن، موجب کاهش سطح کلسترول خون و کاهش خطر بروز سکته های قلبی در بیماران قلبی می شود. گفتنی است چغندر قرمز به دلیل داشتن مواد مغذی آهن در کنار اسید فولیک از بروز کم خونی جلوگیری می کند.