روزی برای عصای سپید

02_0

نابینایان، بخشی از جامعه ما هستند و مانند هر انسان دیگری نیاز به توجه و احترام متقابل دارند. به همین منظور و برای بزرگداشت این عزیزان روزی را به عنوان روز عصای سپید نام گذاری کرده اند.

شاید روز جهانی نابینایان بهانه ای باشد تا ما کمی بشتر به این عزیزان توجه کنیم و آنها را از یاد نبریم. نابینایان در هر جامعه ای با یکسری از کمبود ها و مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند باید ما نیز سعی کنیم که بار این مشکلات را کمی سبکتر بنماییم. و ۲۳ مهرماه یا ۱۵ اکتبر روز جهانی عصای سفید یا همان روز نابینایان در سال ۱۹۵۰ توسط یونسکو نام گذاری شده است تا هر ساله کمی بیشتر از قبل نسبت به این عزیزان اهمیت دهیم و وسایل رفاه و آسایش آنها را فراهم کنیم. شاید در بین چندین وسیله ی کمکی نابینایان عصای سفید را میتوان به عنوان پرچم استقلال این عزیزان بر شمرد. بهتر است کمی به تاریخ گذشته بازگردیم و با تاریخچه ی این وسیله ی حرکتی کمی آشنا شویم.
عصای هور یا عصای بلند بعد از جنگ جهانی دوم، به عنوان یک وسیله کمک حرکتی برای نابینایان ابداع شد. این عصا، ابتکار یک عکاس شهر بریستول کشور انگلستان بود. جیمز بیگز که در اثر سانحه بینایی خود را از دست داد، برای در امان بودن از خطر وسایل نقلیه با یک ابتکار تاریخی، عصایی به رنگ سفید به دست گرفت تا برای همگان به راحتی قابل دید باشد. این عصا همچنین به دلیل بلندی به فرد امکان می‌دهد تا مانع ها و تغییرهای بر سر راه خود را تشخیص بدهد. بعد از آن، عصای سفید، نشانه‌ای بین‌المللی برای شناخت نابینایان شد.

۱۶ سال پس از اینکه جیمز بیگز عصای سفید به دست گرفت، دکترناول پری ریاضیدان و دکتر جاکوپس تن بروک حقوقدان آمریکایی در بیانیه‌ای با حمایت از حقوق اجتماعی نابینایان، اعلام کردند که باید فرصت‌های برابر برای افراد بینا و نابینا در نظر گرفته شود. این بحث و گفت‌وگوها با شروع جنگ جهانی دوم متوقف شد و سرانجام در سال ۱۹۵۰ قانون عصای سفید تدوین و روز جهانی ایمنی نابینایان مشخص شد.

بسیاری از کشورهای جهان مفاد این بیانیه را پذیرفته‌اند و تمام و یا بخشی از آن را به عنوان قانون اجرا می‌کنند.

برخی از حقوق نابینایان:

حق استفاده آزادانه از خیابان‌ها، پیاده‌روها
حق استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند هواپیما، قطار، اتوبوس، کشتی
حق فعالیت و کار در بخش‌های دولتی و مدرسه‌ها با شرایط مساوی مانند دیگر افراد جامعه
تشویق نابینایان از سوی دولت‌ها برای شرکت در امور اجتماعی و اقتصادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *