رابطه جالب بین تحصیلات و فشار خون

1342628799_blood_pressure_9

فشار خون یک بیماری مزمن است که بعد از مدت ها آثار خود را نمایان می کند و می تواند بسیار خطرناک و مرگ آفرین باشد. بنابراین چک کردن مداوم بدن و فشار خون بسیار ضروری به نظر می رسد. اما محققین به تازگی دریافته اند تحصیلات شخص رابطه ای مستقیم با فشار خون دارد!

متاسفانه سن این بیماری ها نیز پایین آمده است و ممکن است مشاهده کنید که حتی کودکان نیز به این بیماری دچار شوند و با آن دست و پنجه نرم کنند.

یکی از بیماری هایی که شاید امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و افراد زیادی به آن مبتلا می شوند همان فشار خون می باشد که متاسفانه این بیماری می تواند شروعی برای بیماری های قلبی نیز باشد و خطرات جبران ناپذیری را نیز به بار آورد به همین علت بهتر است قبل از گرفتاری به آن پیشگیری های مربوطه را انجام دهید و از شر این بیماری در امان بمانید.

 

محققان در انگلستان دریافتند که تحصیلات طولانی مدت برای کنترل فشارخون افراد مفید است. به این معنی که هرجه فرد تحصیلات بالاتری داشته باشد، فشارخون پایین تری خواهد داشت. بر این اساس ادامه تحصیل گرچه با استرس همراه است اما در تامین سلامتی بدن نقش موثری  ایفا می کند. این تحقیق همچنین نشان داد که این ارتباط در زنان قوی تر از مردان مشاهده می شود.
برای انجام این مطالعه ۴۰۰۰ نفر در یک دوره ۳۰ ساله مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد در زنانی که تحصیلات دانشگاهی به ویژه بالاتر از مقطع لیسانس داشتند،  فشارخون سیستولی (عدد اول در فشارخون) ۳٫۲۶ میلی متر جیوه پایین تر از زنانی بود که دوره دبیرستان را به پایان نرسانده بودند. این میزان کاهش فشارخون در مردان تحصیل کرده ۲٫۲۶ میلی متر جیوه گزارش شد. به گفته این محققان نتایج این مطالعه می‌ تواند ارتباط بین تحصیلات و کاهش بیماری های قلبی عروقی را توجیه نماید.

فشارخون بالا یکی از اختلالات شایع در جهان بوده و با بروز بیماری های قلبی- عروقی، سکته و نارسایی کلیوی مرتبط است. اصلاح شیوه زندگی یعنی الگوی تغذیه مناسب، حفظ وزن ایده آل و ورزش منظم در پیشگیری از پرفشاری خون نقش دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *