توضیحاتی درباره روان‌درمانی اختلال دوقطبی

همه-دردسرهای-افسردگی-1

اختلال دو قطبی یکی از بیماری های روحی روانی است که می توان با در نظر گرفتن و انجام راه کارهای ساده و عملی به سوی بهبود و رفع مشکل گام برداشت.

روان درمانی یا گفتار درمانی بخش مهمی از درمان اختلال دوقطبی است. در جلسات روان درمانی می‌توانید درباره‌ی احساسات، اندیشه‌ها و رفتارهایی که باعث بروز مشکلات می‌شوند صحبت کنید. گفتار درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلاتی که به کارکرد مناسب شما در زندگی شخصی و حرفه‌ای آسیب می‌رسانند را درک کنید و احتمالاً آنها را برطرف سازید. از دیگر مزایای گفتار درمانی این است که به شما کمک می‌کند مصرف داروهای خود را قطع نکنید و همچنین تصویر مثبتی از خود داشته باشید.
انواع درمان‌های روان‌شناختی مرتبط با اختلال دوقطبی شامل موارد زیر است:
• رفتار درمانی بر رفتارهایی که استرس را کاهش می‌دهند تمرکز می‌کند.
درمان شناختی: این نوع از درمان شامل شناسایی و تغییر الگوهایی فکری است که باعث تغییر خلق می‌شوند.
درمان میان فردی به روابط عاطفی فرد می‌پردازد و سعی می‌کند فشارهایی که باعث بروز بیماری هستند را کاهش دهد.
درمان ریتم اجتماعی (ساعت زیستی) به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ی خواب خود را تنظیم کنید و فعالیت‌های روزمره‌ی قابل پیش‌بینی داشته باشید.
افزایش اطلاعات شخص و خانواده او یکی از اجزای مهم درمان است. شناخت بیشتر اختلال دوقطبی به کسانی که به آن مبتلا هستند (و خانواده‌ی آنها) کمک می‌کند. بنابراین بهتر است علائم بیماری، نشانه‌های زودهنگام یک اپیزود و انواع درمان‌ها را بشناسید.
گام‌های زیر نیز می‌توانند به شما کمک کنند:
روال روزمره: خواب، رژیم غذایی و فعالیت‌های منظم روزانه می‌توانند به افرادی که به اختلال دوقطبی مبتلا هستند کمک کند تا خلق خود را کنترل کنند.
علائم را بشناسید: با اینکه علائم بروز یک اپیزود در افراد متفادت است اما با کمک یک روان‌شناس می‌توانید علائم مختص به خود را شناسایی کنید.
• وقف پیدا کردن می‌تواند به شما کمک کند تا از رفتارهایی که در اپیزودهای شیدایی انجام می‌دهید اجتناب کنید و از درمان خود انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. پزشک به شما کمک می‌کند تا خود را برای اپیزودهای آینده آماده کنید و واهمه‌ی خود از اپیزودهای بیشتر را کنترل کنید.
• الگوی خواب منظم: سعی کنید همیشه در یک زمان مشخص به خواب بروید و از خواب بیدار شوید. تغییرات الگوی خواب باعث تغییرات شیمیایی در مغز شده و می‌تواند باعث اپیزودهای خلقی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *