انواع روش های تولید مثل کمکی

9bf72ac9-1e4d-4375-97f2-3aa70c670887

احتمالا در اطراف خود زوجی را می شناسید که مشکل ناباروری دارند و فکر می کنند همه روش های موجود را امتحان کرده و به نتیجه نرسیده اند. اما برای حل این مشکل روش های مختلفی وجود دارد که ممکن است هنوز آن را تست نکرده باشند.

این روزها مشکل ناباروری در خانم‌ها و آقایان به روش‌های مختلفی قابل درمان است. در اینجا به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.
لقاح در خارج از بدن (IVF)
این روش موثرترین نوع درمان ناباروری بوده و اغلب در مواردی که لوله‌های فالوپ دچار انسداد باشند یا تعداد اسپرم‌ها بسیار کم باشد کاربرد دارد. در IVF با کمک دارو تخمدان تحریک شده و در نتیجه چند تخمک تولید می‌کند. وقتی تخمک‌ها به اندازه‌ی کافی رشد کردند پزشک آنها را بر خواهد داشت. سپس تخمک‌ها در محیط آزمایشگاه به وسیله‌ی اسپرم بارور می‌شوند. پس از 3 الی 5 روز رویان‌های سالم به رحم منتقل خواهند شد.
انتقال سلول تخم به درون لوله‌ی فالوپ ZIFT))
این روش مشابه IVF بوده و باروری در محیط آزمایشگاه انجام می‌شود اما پس از آن رویان‌های بسیار جوان به جای رحم در لوله‌ی فالوپ قرار داده می‌شوند.
انتقال سلول های جنسی به درون لوله‌های رحمی (GIFT)
در روش GIFT تخمک‌ها و اسپرم به لوله‌ی فالوپ منتقل شده و در نتیجه لقاح در بدن انجام خواهد گرفت. از این روش کمتر استفاده می‌شود.
تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)
از این روش معمولاً برای زوج‌هایی استفاده می‌شود که دارای مشکلات شدید مرتبط با اسپرم هستند. در برخی موارد نیز از روش ICSI برای زوج‌های مسن یا آنهایی که روش IVF برای آنها موفقیت‌ آمیز نبوده است استفاده می‌شود. در روش ICSI یک اسپرم به درون تخمکی که به اندازه‌ی کافی رشد کرده است تزریق خواهد شد. سپس رویان به وجود آمده به رحم یا لوله‌ی فالوپ منتقل می‌شود.
در روش‌های فوق می‌توان از تخمک و اسپرم اهدایی و همچنین رویان فریز شده نیز استفاده کرد. در مواقعی که خانم قادر به تولید تخمک نباشد می‌توان از تخمک اهدائی استفاده کرد. همچنین در مواردی دیگر ممکن است خانم یا آقا به بیماری‌های ژنتیکی مبتلا باشند و بتوانند از اسپرم یا تخمک اهدائی استفاده کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *