درباره‌ی تلقیح داخل‌رحمی اسپرم

b3251c55-a4c4-4e29-b12a-7ccddc33f49c

نا باروری درمان های مختلفی دارد تا به کمک آنها شخص نابرور بتواند به آرزوی داتن فرزندی پاک و سالم برسد. یکی از روش های مطرح و با درصد موفقیت بالا روش لقیح داخل‌رحمی اسپرم است.

تلقیح داخل‌رحمی اسپرم (IUI) که به آن لقاح مصنوعی هم گفته می‌شود فرآیندی است که در آن اسپرم از طریق ابزارهای مصنوعی در داخل رحم زن قرار داده می‌شود. برای بسیاری از زوج‌ها٬ این روشی است که پیشروندگی کمتری داشته و نسبت به بارورسازی در آزمایشگاه قابلیت دسترس بیشتری دارد. با این همه٬ تلقیح داخل‌رحمی اسپرم تنها روش تلقیح مصنوعی محسوب نمی‌شود. علاوه بر این روش٬ افرادی که مشکلات بارورسازی هم دارند می‌توانند تلقیح درون‌واژنی (IVI)٬ تلقیح درون‌رحمی (ICI) و یا تلقیح درون‌مجرایی (ITI) را برای درمان آن انتخاب کنند.
اسپرمی که در IUI استفاده می‌شود در وهله‌ی اول باید به خوبی آزمایش و آماده شود. این فرآیند را شستشوی اسپرم می‌نامند.
قرار دادن اسپرم
فرآیند IUI زمانی انجام می‌شود که یک سوند منعطف بسیار باریک در داخل دهانه‌ی رحم جا داده شده و اسپرم از طریق آن به داخل رحم تزریق ‌شود.
بسیاری از افراد IUI را روشی کاملا بدون درد می‌دانند. ممکن است بعد از انجام این کار احساس گرفتگی یا درد شدید داشته باشید٬ اما معمولا آنچه حس می‌کنید مربوط به فرآیندهای مربوط به تخمک‌گذاری است تا IUI. معمولا وجود این سوند را حس نخواهید کرد چرا که دهانه‌ی رحم قبلا برای تخمک‌گذاری کمی باز شده است.
به شما دستورالعمل‌هایی گفته خواهد شد که تا چه مدت قبل و بعد از این عمل از دخول جنسی خودداری کنید.
این عمل چه زمانی پایان می‌یابد؟
زمان ایده‌آل برای IUI معمولا حدود ۶ ساعت است که باید در هر دو مسیر تخمک‌گذاری که اسپرم در انتظار تخم است انجام شود. از آنجایی که زمان‌بندی این مسئله تا حد زیادی به تزریق هورمون hCG مربوط است٬ عملیات IUI بین ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت بعد از آن انجام می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *