دوران بارداری و MS

abfc3664-63db-4161-9b7e-b93e1e7fca1c

بانوان مبتلا به بیماری MS در دوران بارداری خطرات بیشتری را متحمل می شوند و این بیماری مادر با داشتن جنین در رحم بیش از پیش حساس و اهمیت می یابد.

MS چیست؟
یک بیماری خودایمنی است که بر سطح سلول‌های عصبی که به آن مایلین می‌گویند آسیب وارد می‌کند. این مسئله به ایجاد اختلال ارتباط میان مغز و سایر اعضای بدن می‌انجامد. این بیماری٬ یک بیماری لاعلاج است اما راه‌های درمانی آن می‌تواند باعث تقویت دوران بهبودی بعد از حملات مربوط به آن شود٬ علائمش را کنترل کرده و شکل بیماری را تغییر دهد.
تأثیر MS بر بارداری
در کل می‌توان گفت که MS تأثیر مخربی بر بارداری نداشته و در واقع مدرکی برای اثبات این حرف وجود ندارد که نشان دهد این بیماری می‌تواند به مرگ جنین یا نقص عضو او و یا تولد نوزاد مرده بینجامد.
تأثیر بارداری بر MS
براساس یک باور قدیمی٬ بارداری می‌تواند علائم مرتبط با MS را بدتر کند. با این حال در سال‌های اخیر تحقیقات متعددی نشان داده که بارداری می‌تواند تعداد دفعات عودکردن MS را در بیماران آن کاهش دهد٬ خصوصا در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری.
روش‌هایی برای رویارویی با MS در بارداری
با رعایت این نکات می‌توانید علائمی را که تهدیدکننده‌ی سلامت شما هستند کاهش داده و زایمان خوب و سالمی داشته باشید.
با پزشکتان مشورت کنید؛ پیش از آنکه بخواهید باردار شوید٬ با او صحبت کرده و سعی کنید یک چک‌آپ کامل انجام دهید. با راهنمایی و مشورت دکتر می‌توانید زمان زایمانتان را هم تعیین کنید.
تماس با گروه؛ سعی کنید در گروه‌هایی که حامی بیمارهای MS هستند عضو شوید. البته می‌توانید با سایر زنان که MS داشته و بچه هم دارند در تماس بوده و از تجربیاتشان استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *