ذهن‌آگاهی به جای مصرف داروی ضد افسردگی

9ed6dd5b-8b35-4da2-a8a0-141f8ec82269

مصرف قرص های ضد افسردگی علاوه بر درمان می تواند خطراتی را در پیش داشته باشد. خطراتی که سلامتی شما را تهدید می کند و در صورت مصرف بیش از حد دارو نمایان خواهد شد.

آیا از خوردن قرص‌های ضد افسردگی خسته شده‌اید؟ گاهی اوقات  قرص‌های ضد افسردگی می‌توانند بسیار موثر واقع شوند اما در عین حال ممکن است سبب ایجاد عوارضی نظیر تهوع، افزایش وزن، سردرد، خواب آلودگی، سرگیجه، عصبانیت و کاهش میل جنسی شوند.
تحقیقی که اخیراً روی 424 فرد مبتلا به افسردگی شدید انجام شده نشان می‌دهد که روش شناخت درمانی مبتنی بر حضور ذهن (ذهن آگاهی) می‌تواند به اندازه‌ی داروهای ضد افسردگی موثر واقع شود. این روش به شما می‌آموزد که شناخت بیشتری نسبت به بروز احساسات منفی‌تان داشته باشی زیرا در صورت آگاهی از احساسات منفی می‌توان سریعتر به آن‌ها خاتمه داد. در این روش تکنیک‌هایی مفید مقابله با افکار مخرب و کشف علل پیدایش این افکار منفی به فرد آموزش داده می‌شود. این روش همچنین می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه توجه‌تان را به لحظات خوب و لذت‌های زندگی‌تان معطوف کنید.
در این روش درمانی به احتمال زیاد فرد باید حداقل هفته‌ای یک بار با درمانگر خود ملاقات کند و با شروع بهبودی فرد فاصله‌ی بین جلسات بیشتر خواهد شد. شناخت درمانی مبتنی بر حضور ذهن روش درمانی نسبتاً جدیدی است که چگونگی عملکرد مثبت آن هنوز مشخص نیست اما از آنجایی که این روش بدون عوارض است امتحان کردن آن ضرری ندارد. در صورت تشخیص پزشک می‌توان این روش را در کنار مصرف داروهای ضد افسردگی دنبال کرد. اگر به دنبال روش‌های طبیعی دیگری برای تقویت روحیه‌ی خود هستید یکی از راه‌ها چند جلسه ورزش در هفته است. تحقیقات نشان می‌دهند که فعالیت‌ بدنی منظم می‌توانند افسردگی خفیف و متوسط را بهبود ببخشند. همچنین باید رژیم غذایی سالم و مناسبی داشته باشید زیرا تحقیقات علمی نشان داده‌اند که مواد غذایی بر خلق و خوی انسان تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که مواد غذایی و نوشیدنی‌های سرشار از آسپارتام (شیرین کننده‌ی مصنوعی) نظیر نوشابه‌های رژیمی مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. بنابراین بهتر است از مصرف انواع شیرین کننده‌های مصنوعی خودداری کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *