توضیح برتری زایمان طبیعی بر سزارین

52c628a6-4866-4f65-a2a1-0e7c2635a6f8

فرزند آوری به دو صورت امکان پذیر است. سزارین و تولد طبیعی. هر دو روش دارای معایب و مزایای مختص به خود هستند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

مزایای زایمان طبیعی برای مادر
گرچه زایمان طبیعی با درد بیشتری همراه است اما یکی از مزایای آن این است که ریکاوری این روش و مدت زمانی که باید در بیمارستان ماند نسبت به سزارین کوتاه‌تر است.
خانم‌هایی که از زایمان طبیعی استفاده می‌کنند نیازی به نگرانی در مورد ریسک‌های جراحی مانند خونریزی شدید، عفونت، واکنش به بی‌هوشی و درد طولانی‌ را نخواهند داشت.
معایب زایمان طبیعی برای مادر
خروج جنین ممکن است باعث کشیده و پاره‌ شدن پوست و بافت‌های اطراف مهبل شود. در صورتی که پارگی شدید باشد به بخیه نیاز خواهد بود.
برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مشکلات مربوط به بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع در خانم‌هایی که زایمان طبیعی داشته‌اند بیشتر از آنانی است که از سزارین استفاده کرده‌اند.
مزایا و معایب زایمان طبیعی برای نوزاد
این احتمال وجود دارد که عضلات درگیر در زایمان طبیعی با ایجاد فشار مایعات درون شش‌های نوزاد را خارج کنند و مانع از بروز مشکلات تنفسی هنگام زایمان شوند. نوزادانی که به صورت طبیعی به دنیا می‌آیند در هنگام خارج شدن از بدن باکتری‌های مفیدی را دریافت می‌کنند که باعث بهبود سیستم‌ ایمنی بدن آنها می‌شوند. اما در صورتی اندازه‌ی نوزاد بزرگ باشد ممکن در حین زایمان طبیعی به او آسیب وارد شود.
مزایای سزارین برای مادر
در واقع در صورتی که امکان زایمان طبیعی وجود داشته باشد، سزارین برای مادر مزایای زیادی به همراه نخواهد داشت. با این حال وضع حمل غیرطبیعی برای مادر راحت‌تر است.
معایب سزارین برای مادر
مادری که از سزارین برای تولد نوزاد استفاده می‌کند باید مدت طولانی‌تری را در بیمارستان بماند. علاوه بر این درد قسمتی که برش داده شده است نیز طولانی‌تر و بیشتر خواهد بود.
احتمال عفونت و خونریزی در جراحی بیشتر است. همچنین ممکن است در حین جراحی به مثانه یا دستگاه گوارش آسیب وارد شود. در یکی از مطالعات مشخص شد که مادرانی که از سزارین استفاده کرده‌اند دیرتر قادر خواهند بود به نوزادان خود شیر دهند.
احتمال مرگ در حین سزارین 3 برابر بیشتر از زایمان طبیعی بوده و علل اصلی آن تشکیل لخته‌ی خون، عفونت یا عوارض بی‌هوشی است.
موارد یاد شده فقط برخی از معایب سزارین برای مادر است.
مزایا و معایب سزارین برای نوزاد
احتمال مرده‌زایی و همچنین بروز مشکلات تنفسی مانند آسم در نوزادانی که به کمک سزارین متولد می‌شوند بیشتر است. علاوه بر این موارد برخی از تحقیقات سزارین و چاقی مفرط کودکانی از این طریق متولد شده‌اند را مرتبط می‌دانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *