ماشین های گذر موقت 5 میلیاردی در تهران

14

 

بسیاری از افراد نه تنها در جهان بلکه در کشور خودمان ایران نیز بسیار علاقه مند به ماشین های لوکس خارجی هستند و اخبار این ماشینها را همیشه دنبال می کنند بسیاری از این خودروها در تهران امده اند.ماشین های گذر موقت 5 میلیاردی در تهران

تا به حال نیز به غیر از چند نمونه انگشت شمار، خودروی صفر کیلومتری به صورت گذرموقت به کشور وارد نشده است. طبق قانون راهنمایی و رانندگی، فقط مالک خودرو می تواند پشت فرمان این اتومبیل ها بنشیند و در صورت مشاهده تخلف، اتومبیل توقیف می شود.

چندی پیش تبلیغات فروش خودروی 5 و نیم میلیاردی در رسانه های مجازی توجه همگان را به خود جلب کرد.

در سال های پیش بازار استفاده از خودروهای لوکس و میلیاردی داغ شده و افراد ثروتمند با هزینه مبلغی بهترین خودروهای جهانی را می توانند خریداری کرده و در خیابان های تهران و ایران تردد کنند بدون هیچ گونه محدودیتی.

مسئول یکی از شرکت های فروش خودروی لوکس در گفتگو با عصرخبر توضیحاتی درباره نحوه خرید خودروهای لوکس خارجی ارائه کرد.

 

اخبار,اخبار اقتصادی ,خودروهای گران قیمت

مسئول این شرکت در خصوص خودروی 5.5 میلیاردی تومانی گفت: این خودروی بوگاتی ویرون مدل 2009 است که امکانات و ظاهر آن مشابه مدل 2015 است.

این خودرو دارای پلاک گذر موقت است و قابلیت تردد در تمام معابر ایران را دارد البته برای حداکثر 6 ماه.

 

اخبار,اخبار اقتصادی ,خودروهای گران قیمت

وی افزود: هر خودرویی که خریدار مایل باشد تهیه و در اختیار خریدار قرار می گیرد و خریدار می تواند پس از اتمام مدت قانونی تردد خودرو در کشور اقدام به پس دادن و یا تعویض خودرو کند که ما با کسر 5 درصد مبلغ اصلی زمان فروش خودرو را تعویض و یا در صورت پس دادن خودرو 5 تا 8 درصد قیمت فروش کسر و مابقی به خریدار پس داده می شود.

بنابراین افراد دارای توان مالی می توانند خودروی چند میلیاردی را با صرف نظر از حداکثر 8 درصد قیمت آن در زمان پس دادن البته در صورتی که خودرو هیچگونه مشکلی نداشته باشد بهترین خودروهای جهان را در جاده های ایران استفاده کنند.

برای واردات هر اتومبیل گذرموقت مبلغی بابت ضمانت از شما گرفته شده و در ازای آن برگه ای با نام دیپوزیت کارنت به اسم شما صادر می شود که نشان می دهد خودرو برای مدت معینی تحت مالکیت شما قرار دارد اما سند اصلی خودرو نزد صاحب آن (شخص حقیقی یا یک نمایشگاه اتومبیل) در کشور مبدا محفوظ می ماند.

 

اخبار,اخبار اقتصادی ,خودروهای گران قیمت

در واقع شما با پرداخت مبلغی ضمانت می دهید که پس از اتمام مدت تردد، اتومبیل را به مبدا خود بازمی گردانید. البته خیالتان راحت باشد که مبلغ ضمانت (این مبلغ باتوجه به نوع خودرو و کشور مبدا متفاوت است) بعد از بازگشت خودرو، به شما پس داده می شود.

قیمت خودروهای گذرموقت باتوجه به نرخ ارز کشوری که از آن خریداری می شوند تعیین می گردد و سپس هزینه حمل و نقل، مبلغ ضمانت و هزینه های مربوط به دریافت پلاک نیز به آن اضافه می شود.

معمولا اتومبیل های کارکرده و دست دوم برای واردات گذرموقت انتخاب می شوند زیرا خرید نمونه صفر کیلومتر آنها به صرفه نبوده و باتوجه به اختلاف نرخ ارز، افت قیمت زیادی پیدا می کنند. تا به حال نیز به غیر از چند نمونه انگشت شمار، خودروی صفر کیلومتری به صورت گذرموقت به کشور وارد نشده است.

خودروی گذر موقت چیست؟
برخلاف تصور برخی مردم خودروی گذر موقت با خودروی منطقه ازاد متفاوت است چرا که خودروی دارای پلاک منطقه ازاد فقط می تواند در محدوده منطقه آزاد تردد کند و خودروی گذر موقت مانند یک خودروی دارای پلاک ایران در تمام جاده های ایران تردد کند.

 

اخبار,اخبار اقتصادی ,خودروهای گران قیمت

حداکثر مدت زمان قانونی تردد یک خودروی دارای پلاک گذر موقت 6 ماه است که البته بسته به نوع خودرو و مبدا خودرو این زمان متغییر است.

خودروهایی که از مبدا کشورهای حاشیه خلیج فارس به ایران وارد می شوند معمولا دارای مجوز تردد 4 ماهه در ایران هستند که طبق اطلاعات خبرنگار ما، در حال حاضر عموما مجوز 3 ماهه صارد می شود.

 

اخبار,اخبار اقتصادی ,خودروهای گران قیمت

بر خلاف تصور عمومی مردم تشخیص مدت زمان مجاز تردد این خودروها از روی پلاک مقدور نیست.

محدودیت های گذر موقت
در حالی که واردکنندگان و فروشندگان خودروهای گذر موقت اعلام می کنند که محدودیتی برای این خودروها وجود ندارد امام پلیس نظری متفاوت در این خصوص دارد.

البته پليس تاکيد مي کند که اين خودروهاي وارداتي محدوديت هايي براي استفاده دارند، به طوري که به هيچ عنوان قابل واگذاري به غير نيستند.

 

اخبار,اخبار اقتصادی ,خودروهای گران قیمت

طبق قانون راهنمایی و رانندگی، فقط مالک خودرو می تواند پشت فرمان این اتومبیل ها بنشیند و درصورت مشاهده تخلف، اتومبیل توقیف می شود (هرچند که در حال حاضر انجام این تخلفات به امری عادی تبدیل شده است!)

چندی پیش سرهنگ علي رضا جهانگيري اعلام کرده بود : “رانندگي با خودروهاي گذر موقت تنها براي وارد کننده يا شخصي که اسم او در هنگام ورود خودرو به عنوان راننده به گمرک داده شده، مجاز است. اين خودروها به هيچ عنوان قابل واگذاري به غير نيستند و رانندگي ديگران با آنها تخلف محسوب مي شود.”

وي با تاکيد بر اين که خودروهاي گذر موقت به هيچ عنوان امکان واگذاري به غير را ندارند، مي گويد: “صاحب اول و آخر خودرو با پلاک گذر موقت فقط کسي است که آن را وارد کرده و بايد در موعد مقرر آن را از کشور خارج کند، بنابراين ادعاهايي در مورد واگذاري اين خودروها به غير درست نيست.”

بنابراین گزارش، هر اتومبیل گذرموقت حداکثر تا شش ماه می تواند در کشور تردد داشته باشد که این مدت زمان باتوجه به شرایط اعلام شده در اداره عبور موقت و وضعیت کشور مبدا ممکن است به صورت دو دوره سه ماهه (تمدید بعد از سه ماه اول انجام می گیرد) یا گاهی به صورت یک دوره پیوسته شش ماهه تعیین شود.

بعد از اتمام مدت پلاک، مالک خودرو یک ماه فرصت دارد که اتومبیل را از کشور خارج کند و در این یک ماه به ازای هر روز دیرکرد باید مبلغ مشخصی را بابت جریمه پرداخت کند اما بعد از اتمام این فرصت یک ماهه اگر خودرو از کشور خارج نشده باشد به عنوان کالای قاچاق توقیف می شود. حال اگر بخواهید دوباره از خودروی موردنظر استفاده کنید باید بعد از خروج آن از کشور دوباره مراحل قانونی را طی کرده و پس از گذشت مدت زمانی مشخص برای واردات مجدد آن اقدام کنید.

یک دیدگاه در “ماشین های گذر موقت 5 میلیاردی در تهران”

  1. واقعا حیرت آوره یکی شام شب نداره و گرسنه میخوابه یکی ماشین 5.5 میلیاردی سواره …این همون عدل واقعیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *