زخم‌های گوارشی و درمان های خانگی

b71acf66-1177-4b89-b871-6a7da09422bf

زخم های گوارشی شامل مجموعه جراحت هایی می شود که ممکن است با دلایل گوناگون مثل ترشح بیش از حد اسید معده ایجاد شود.

زخم‌هایی که در معده یا اثنی عشر شکل می‌گیرند، زخم‌های گوارشی نامیده می‌شوند. زخم‌های گوارشی مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌کنند، اما صدمات و آسیب‌های فراوانی به بدن وارد می‌کنند. علاوه بر داروهایی که در درمان زخم‌های گوارشی به کار گرفته می‌شوند، از درمان خانگی نیز جهت تسکین زخم‌های گوارشی کمک گرفته می‌شود.
1. موز: موز موجب تقویت رشد سلولی در دستگاه گوارش و بهبودی زخم‌های شما می‌شود. موز با افزایش ترشح مخاط در دستگاه گوارش مانع از بروز زخم معده و عفونت‌های دستگاه گوارش می‌شود.
2. عسل: در سال‌های اخیر از عسل برای درمان مشکلات مختلف استفاده شده است. گلوکز اکسیداز موجود در عسل، نقش موثری در درمان زخم‌های گوارشی دارد. این آنزیم با افزایش تولید پراکسید هیدروژن، موجب از بین رفتن باکتری‌های مضر و ترمیم زخم‌های گوارشی می‌شود.
3. کلم: کلم یکی از مواد غذایی سالمی است که در درمان زخم‌های گوارشی بکار گرفته می‌شود. بر اساس مطالعات، آب کلم در 92٪ از موارد باعث بهبود زخم‌های گوارشی می‌شود. تاثیر شفابخش آب کلم تا حدی است که متخصصان از آن به عنوان ویتامین U یاد می‌کنند. مصرف کلم باعث افزایش ویتامین C در بیماران مبتلا به زخم‌های گوارشی می‌شود.
4. مصرف غذاهای سرشار از فیبر: به افراد مبتلا به زخم‌های گوارشی توصیه می‌شود که تا حد امکان به مصرف غذاهای سرشار از فیبر توجه کنند؛ سبزیجات برگ‌دار، میوه و مرکبات از جمله مواد غذایی سرشار از فیبر هستند. مصرف محصولات فرآوری‌شده مانند آرد سفید، موجب کاهش پروتئین و فیبر گردیده و اسید معده را افزایش می‌دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *