پاسخ به سوالات رایج در مورد ارتدنسی

7450fba5-2c06-4dab-b878-d2c69d34c21a

برای داشتن لبخندی زیبا به دندان های سالم نیازمند هستید. اگر دندان هایتام مشکل دار هستند احتمالا به فکر ارتدنسی نیز افتاده اید. شاید پرسش های زیر در ذهن شما هم شکل گرفته باشد و پاسخی نیز برای آن هنوز پیدا نکرده اید.

در دوران جوانی از براکت ارتدنسی و پس از آن برای مدتی از ریتینر استفاده کردم اما پس از چند سال دندان‌هایم جابجا شدند. آیا این مسئله رایج است؟
بله، این مسئله رایج‌ است. درصد زیادی از افراد نیاز به ارتدنسی مجدد دارند. تغییرپذیری دندان‌ها از آنچه که انتظارش را دارید بیشتر است. اما برای جلوگیری از تغییرات پس از ارتدنسی می‌توانید از ریتینرهای فلزی کوچکی که پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند استفاده کنید. گرچه استفاده از این ریتینرها اختیاری است اما به شدت توصیه می‌شود.
طول درمان چه‌قدر است؟
مدت زمان مورد نیاز برای ارتدنسی بسیار متفاوت است و بسته به هر فرد می‌تواند از چند ماه تا 2 سال متغیر باشد.
آیا برای ارتدنسی به کشیدن دندان‌ها نیاز است؟
برای این سوال جواب قطعی‌ای وجود ندارد. کشیدن دندان‌ها به مشکلاتی که به اصلاح نیاز دارند بستگی دارد و تصمیم گیری در این زمینه نیازمند معاینات دقیق توسط ارتودنتیست است.
آیا ارتدنسی با درد همراه است؟
از آنجاییکه براکت‌ به قسمت جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند، وصل کردن آنها به دندان‌ها با درد همراه نخواهد بود. اما وقتی دندان‌ها شروع به حرکت می‌کنند ممکن است مقداری درد احساس کنید. معمولاً پس از گذشت چند روز از مقدار درد کاسته خواهد شد، اما این مدت زمان برای برخی از افراد بیشتر است. مقدار درد در افراد متفاوت است و برای یکی دو روز می‌توانید از مسکن‌ها متداول استفاده کنید.
سوال من در این مطلب پاسخ داده نشده است؟
این کاملاً طبیعی است. تصمیم‌گیری برای استفاده از درمان‌های ارتدنسی مسئله‌ی ساده‌ای نیست و نباید در این مورد عجولانه تصمیم بگیرید. بهتر است ابتدا به یک ارتودنتیست مراجعه کنید تا او وضعیت دندان‌های شما را بررسی کند و با توجه به نیاز شما و وضعیت ‌دندان‌های‌تان بهترین گزینه‌ی درمانی را پیشنهاد کند. یک ارتودنتیست همچنین می‌تواند سوالات احتمالی شما را پاسخ دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *