تست ورزشی چرا انجام می شود؟

4e2143b3-6789-4249-8675-8c8dca5a8cbf

تست ورزشی برای سنجش میزان سلامتی و یا استعداد ورزشکار در انجام ورزش و تمرینات را مشخص می کند و این تست به عنوان یک معیار استاندارد شناخته می شود.

از نوار قلب به هنگام ورزش (EKG یا ECG) جهت ارزیابی وضعیت قلب به هنگام فعالیت‌های جسمانی کمک گرفته می‌شود. در برخی از موارد، اختلالات نوار قلب تنها در حین ورزش و بروز علائم مشاهده می‌شوند. این آزمایش گاهی به عنوان تست استرس یا تست تردمیل نیز شناخته می‌شود. برای انجام نوار قلب، باید با یک تردمیل یا دوچرخه پدالی ثابت کار کنید.
قلب یک پمپ عضلانی است که از چهار دریچه تشکیل شده است. دو دریچه‌ی فوقانی دهلیز و دو دریچه‌ی تحتانی بطن نامیده می‌شوند. یک سیستم الکتریکی طبیعی باعث انقباض عضلات قلب و پمپاژ خون در ریه‌ها و سایر نقاط بدن می‌گردد.
تست ورزش، فعالیت الکتریکی قلب را به شکل خطوطی بر روی کاغذ می‌نشاند. فراز و فرودهای خطوط حک شده بر روی کاغذ، موج نامیده می‌شوند. نتایج به دست آمده از تست ورزش با نتایج نوار قلب عادی مقایسه می‌شوند تا هرگونه مورد غیر طبیعی شناسایی شود. نوار قلب عادی نیز نقش بسزایی در تشخیص مشکلات قلبی دارد؛ برخی از این مشکلات، امکان ورزش کردن را از بیمار سلب می‌کنند.
تست ورزش با اهداف زیر بکار گرفته می‌شود:
• شناخت علت درد قفسه سینه و فشارهای مرتبط با آن
• انتخاب بهترین راهکار جهت درمان آنژین
• ارزیابی سطح توانایی بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی در انجام تمرینات ورزشی
• شناسایی علائم و علل بروز مشکلات خاص در حین ورزش و فعالیت‌های جسمانی، مانند سرگیجه، غش کردن و ضربان قلب نامنظم (تپش قلب)
• بررسی انسداد یا تنگی عروق پس از اتمام پروسه درمانی، مانند آنژیوپلاستی یا جراحی بای‌پس عروق کرونر (تغذیه‌کننده قلب)، به ویژه در افرادی که از درد قفسه سینه و علائم مشابه رنج می‌برند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *