جراحی متابولیک برای درمان دیابت

9f59af74-2b0e-43ed-a9a4-342d413aa0b7

دیابت نوع دوم بیماری خاموش و کزکمنی است که درمان و پیشگیری های آن در مراحل اولیه تنها با انجام آزمایش برای تشخیص آن امکان پذیر است.

هیچکس قادر به تشریح این پدیده عجیب نیست. بیشتر بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که تحت عمل جراحی متابولیک قرار می‌گیرند، پیش از آغاز کاهش وزن و تنها پس از گذشت چند روز از عمل به بهبودی کامل دست می‌یابند. پژوهشگران مرکز دیابت دانشگاه لوند با مطالعه بر روی انسان و خوک به دنبال تشریح عملکرد جراحی متابولیک در درمان دیابت می‌باشند.
از آنجایی که دوره نقاهت جراحی دیابت به سرعت سپری می‌شود، پروسه‌ای غیر از کاهش وزن باید پشت آن باشد. اگر پژوهشگران در شناسایی و تکرار این فرآیند به موفقیت دست یابند، خواهند توانست که دیابت نوع 2 را به صورت کامل درمان کنند.
میان اضافه‌وزن یا چاقی و دیابت نوع 2 ارتباط عمیقی وجود دارد؛ بسیاری از بیماران دیابتی می‌توانند با کاهش وزن به بهبودی دست یابند. اما کاهش وزن در این مطالعه اهمیت چندانی ندارد. در مقابل، تمرکز اصلی این مطالعه بر روی عوارض جانبی است؛ عادی‌سازی فوق‌العاده سریع هموستاز گلوکز که در 85 درصد از بیماران دیابتی که تحت عمل جراحی متابولیک قرار می‌گیرند، مشاهده می‌شود.
جراحی بای‌پس معده (میان‌بر زدن معده) باعث می‌شود که مواد غذایی مصرفی، معده را دور زده و به طور مستقیم به روده کوچک منتقل شوند. این جراحی با کوچک‌تر کردن اندازه معده، در بلند مدت باعث کاهش قابل توجه وزن بیمار می‌گردد. بیماران، قبل و بعد از عمل تحت آزمایشات مختلفی قرار می‌گیرند. گروه پژوهشی از خوک‌های سالم و دیابتی نیز در انجام مطالعاتی بهره گرفت که بر روی انسان قابل انجام نمی‌باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *