رژیم غذایی سرشار از فیبر برای مقابله با هموروئید

ea49d069-27f9-4d37-a95d-6031dff205cb

سبزیجات و میوه ها سرشار از فیبر هستند. فیبر علاوه بر بهبود وضعیت سیستم گوارشی بدن انسان و همینطور کمک به تنظیم وزن و رژیم لاغری، برای مقابله با هموروئید نیز موثر ایست.

چه ارتباطی میان فیبر و هموروئید وجود دارد؟ بسیاری از افرادی که به یبوست مزمن مبتلا هستند، در یکی از مراحل زندگی خود دچار هموروئید می‌شوند. به طور کلی، دو نوع هموروئید وجود دارد که هر دو نیز به یبوست مرتبط هستند: هموروئید داخلی و هموروئید خارجی. اصلی‌ترین علت ابتلا به این دو هموروئید، زور زدن و فشار شدید به هنگام دفع مدفوع است.
فیبر به عنوان یک اقدام پیشگیرانه عمل می‌کند. خوردن غذاهای سرشار از فیبر، خطر ابتلا به یبوست را کاهش می‌دهد. با کاهش احتمال ابتلا به یبوست، از خطر هموروئید تا حد زیادی کاسته می‌شود. فیبر فواید بسیاری برای سلامتی دارد. فیبر در درمان دیورتیکولیت (التهاب جداره روده)، سندرم روده تحریک‌پذیر، کلسترول پایین و کاهش خطر ابتلا به مشکلات عروقی و دیابت نوع 2 موثر است.
مقدار فیبر مورد نیاز در رژیم غذایی روزانه به سن و جنسیت افراد بستگی دارد. مردان 50 ساله و جوان‌تر روزانه حداقل به 38 گرم فیبر نیاز دارند؛ در حالیکه این مقدار برای مردان بالای 50 سال حداقل 30 گرم است. زنان 50 ساله و جوان‌تر نیز روزانه به حداقل 25 گرم فیبر نیاز دارند؛ این مقدار برای زنان بالای 50 سال حداقل 21 گرم می‌باشد.
زمانی که نخستین بار فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه می‌کنید، ممکن است به نفخ، دل‌درد و یا گاز شکم مبتلا شوید. با این حال، می‌توانید پس از مدتی تغییراتی را در رژیم غذایی خود اِعمال کنید. اگر تغییرات پاسخگوی نیازهای شما نبودند، گزینه‌های دیگری را انتخاب کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *