نگاهی جدید به ویتامین D

07ca137e-5aba-41df-99ab-ffa6473405cc

ویتامین D عامل جذب مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیوم، آهن، فسفر و روی در روده است. کاهش این ویتامین مسلما بر میزان این مواد حیاتی در بدن موثر است.

نگاهی نوین به کمبود ویتامینD

ویتامین D گروهی از استروئیدهای محلول در چربی می‌باشند که مسئول افزایش جذب روده‌ای کلسیم، منیزیوم، آهن، فسفر و روی در انسان می‌باشد. از بین انواع ویتامین D  انواع D2، D3 در انسان اهمیت بیشتری دارند. ویتامین D3 عمدتاً از طریق غذاها و از روده جذب می‌شود یا از طریق تابش مستقیم نور به پوست و از کلسترول ساخته می‌شود.

مهمترین و شایعترین عارضه شناخته شده کمبود ویتامینD ریکتزو استئو مالاسی است. مطالعات اخیر رابطه کمبود ویتامینD با برخی از بیماریها از جمله بیماریهای عروق کرونر را نشان داده است. مقالات متعددی در خصوص رابطه کمبود ویتامینD و شدت و وسعت  بیماری عروق کرونر نشان داده است.

در بررسی بعمل آمده در افرادی که تحت آنژیوگرافی کرونر قرار گرفته اند وسعت و شدت درگیری عروق کرونر در افرادی که سطح سرمی ویتامینD  پایین داشته‌اند بیشتر بوده است. در مطالعات دیگر در بیماران CAD میزان جریان خون عروق جانبی coronary collateral circulation  در افرادی که سطح سری ویتامینD  پایین داشته‌اند ضعیف تر و کمتر بوده است.

مطالعاتی که بر روی فعالیت و فونکسیون اندتلیوم  عروقی در بیماران CAD انجام شده است افرادی که سطح سری پایین ویتامینD داشتند ضعیف‌تر بوده که بعد از اصلاح سطح سرمی ویتامینD بهتر شده است. در مطالعه دیگری اصلاح کمبود ویتامینD در بیماران Diabetic foot  باعث تسریع در بهبود زخم پای این بیماران شده است.

علاوه بر موارد فوق مطالعات متعددی در رابطه نزدیکی بین کمبود ویتامینD با اختلالات شناختی در سنین بالا، تشدید آسم کودکان، فشار خون، دیابت تیپ 2و 1، مولتیپل اسکروزیس، ریسک مرگ ومیر از بیماریهای قلبی و عروقی و بسیاری از بیماریها را نشان داده است که باعث یک نگرش نوین به این موضوع شده است به نحوی که اخیراً در خیلی از مراکز بررسی سطح سرمی ویتامینD  جزو آزمایشات روتین و درمان کمبود آن در بیماران کرونری شده است.

منابع طبیعیD3 در خوراکی‌ها عمدتاً شامل روغن کبد ماهی، ماهی سالمون، ماهی تن و تخم مرغ می‌باشد. با توجه به شیوع بسیار بالای کمبود و ویتامینD در کشور ایران بررسی این موضوع در بسیاری از بیماران با اهمیت به نظر می‌رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *