تعمیر و تعویض دریچه‌های قلب چگونه انجام می گیرد؟

e9ead118-09ba-457e-ae4c-ea6857b86509

وظیفه قلب پمپاژ خون به تمام نقاط بدن است. قبل با منقبض شدن خود این امر را انجام می دهد و به کمک دریچه هایش از برگشت خون جلوگیری می کند.

خون دریافتی قلب تنها در یک جهت پمپاژ می‌شود. دریچه‌های قلب نقش بسزایی در تحقق این جریان یک‌طرفه ایفا می‌کنند. دریچه‌ها با هر ضربان قلب به طور خودکار باز و بسته می‌شوند. تغییر فشار در اطراف دریچه‌ها باعث باز شدن آنها در یک زمان معین می‌شود؛ پس از خروج خون، دریچه‌ها به سرعت بسته می‌شوند تا از بازگشت جریان خون جلوگیری شود.
4 دریچه در قلب وجود دارد: سه لختی، ریوی، میترال و آئورت.
سالانه بیش از ۱۰۶ هزار عمل دریچه قلب در ایالات متحده انجام می‌گیرد. تقریبا اکثر این عمل‌های جراحی برای تعمیر یا تعویض دریچه‌های میترال یا آئورت بکار گرفته می‌شوند. این دریچه‌ها که در سمت چپ قلب قرار دارند، بیشتر از دریچه‌های سمت راست کار می‌کنند. آنها بر جریان خون اکسیژن‌رسان از ریه‌ها به سایر نقاط بدن کنترل دارند.
تعمیر دریچه چگونه انجام می‌شود؟
از عمل تعمیر دریچه به طور معمول در رفع نواقص مادرزادی دریچه‌های قلب کمک گرفته می‌شود. این عمل جراحی سوابق خوبی در راستای درمان نواقص دریچه میترال دارد.
جراحان از متدهای زیر برای تعمیر دریچه‌های قلب استفاده می‌کنند:
• از تکنیک کومیشروتومی برای تعمیر دریچه‌های تنگ و چسبندگی عروق خونی استفاده می‌شود. جراح برای باز کردن دریچه‌ها از عمل برش کمک می‌گیرد.
• از والولوپلاستی جهت تقویت دریچه‌ها و بهبود روند باز و بسته شدن آنها کمک گرفته می‌شود. این عمل با جای‌گذاری یک دستگاه حلقه مانند در اطراف بخش بیرونی دریچه‌ها انجام می‌شود.
• عمل بازسازی زمانی انجام می‌شود که یک بخش از دریچه‌ها بریده شود. زمانی که برش اعمال شده بر دریچه‌ها دوخته شود، عملکرد آنها بازیابی خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *