نیاز به زمان برای برگشت به حالت قبل از زایمان

IMAGE634740938443208077

زنان باردار بعد از فرزند آوری در بدن خود تغییراتی را مشاهده می کنند که می تواند ناخوشایند باشد. این تغییرات تقریبا به حالت اولیه خود برخواهند گشت اما نیازمند زمان زیادی است.

یک خانم باردار باید بداند که تا حدودی تغییرات ایجاد شده به حالت قبل بازمی‌گردد ولی امری کاملا زمانبر است. اصطلاحا گفته می‌شود شکمی که 9ماه به حالت کشیده درآمده است، معمولا 9ماه نیز زمان نیاز دارد تا به حالت قبلی بازگردد.
با تولد نوزاد، تغییرات هورمونی منجر به جمع شدن رحم و بازگشت به حالت قبلی می‌شود که معمولا 6 تا 8 هفته طول می‌کشد. مایع انباشته شده در سلول‌های بدن نیز به مرور رفع می‌شود و نهایتا مجموع این تغییرات موجب می‌شود که در عرض 3-2 ماه اول شکم به میزان زیادی جمع‌و‌جور شود.  مورد دیگر میزان چربی انباشته شده در بدن است که بسته به میزان وزن‌گیری در طول بارداری متفاوت خواهد بود. از طرفی نیز بسته به شیردادن مادر با استفاده از تمرینات ورزشی و با بهره‌گیری از تغذیه سالم از بین رفتن این چربی‌ها بعد از زایمان متغیر خواهد بود اما  به‌طور متوسط این بازگشت حدود 8-6 ماه زمان می‌برد.

از سوی دیگر بعضی افراد بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند که معمولا در ماه‌های اول بروز می‌کند. تغییررنگ‌ پوست شکم نیز معمولا چندماه زمان می‌برد. دقیقا به این دلایل تصمیم عجولانه به انجام جراحی در ماه‌های اول بعد از زایمان توصیه نمی‌شود و به بعد از ماه هشتم موکول می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *