اطلاعاتی درباره سرطان مری

url

تشخیص به موقع سرطان مهمترین راه درمان سرطان هاست. گر چه بهترین راه همان پیشگیری از وقوع سرطان و یا هر بیماری دیگر است.

سرطان یک نام کلی برای مجموعه‌ای از بیماری‌هاست که وجه مشترک آنها، رشد خارج از کنترل سلول‌های بدن است. تعیین علت دقیق ایجاد سرطان بسیار پیچیده است و در اغلب موارد نمی‌توان یک عامل مشخص را مسئول ایجاد سرطان دانست. با این حال، برخی عوامل ابتلا به انواع مختلف سرطان را افزایش می‌دهند و از آن جمله می‌توان به سابقه ژنتیک یا فامیلی، عوامل عفونی، آلاینده‌های محیطی، تغذیه ناسالم، چاقی و عدم فعالیت بدنی و… اشاره کرد. در هرقسمت از بدن امکان ایجاد سرطان وجود دارد.

سرطان مری
این‌گونه از سرطان‌ها در کشورهای آسیایی و به‌خصوص در نواحی خاصی از ایران بیشتر دیده می‌شود. سرطان در قسمت‌های تحتانی مری و کاردیا دیده می‌شود. شیوع آن در مردان بیشتر از زنان بوده و بیشتر در دهه 6 و 7 زندگی آنها دیده می‌شود. عوامل تشدیدکننده و ایجادکننده شامل سیگار، الکل و رژیم‌های غذایی است.
روش‌های تشخیصی سرطان مری: در درجه اول از طریق آندوسکوپی و برداشتن نمونه است.
درمان سرطان مری: در درجه اول شامل جراحی و در غیر این‌صورت شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و درمان‌های نگاه‌دارنده است. اگر درمان‌ فورا آغاز نشود، سرطان‌ مری‌ سریعا به‌ ریه‌ها و کبد گسترش‌ می‌یابد. مهم‌ترین عامل در پیش‌بینی طول عمر بیماران که بر انتخاب روش درمان سرطان مری تأثیر می‌گذارد، مرحله تومور است. برای بیماران لاعلاج که تومورهای مری با جراحی قابل رزکسیون یا برداشت نیست، معالجه دیسفاژی، سوءتغذیه و فیستول به مری، عملکرد عمده‌ای محسوب می‌شود. استفاده از داروهای‌ ضد درد یا مخدرها برای‌ رفع‌ درد، آرام‌بخش‌ها برای‌ کم‌ کردن‌ اضطراب‌، و آنتی‌کولینرژیک‌ها یا مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم‌ برای‌ اسپاسم‌ (گرفتگی‌) مری تجویز می‌شود. همچنین برای درمان نیز 2 روش رادیوتراپی و جراحی وجود دارد که رادیوتراپی در سرطان قسمت‌های فوقانی مری بیشتر کاربرد دارد و برای درمان قسمت‌های میانی و تحتانی جراحی و رادیوتراپی توصیه می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *