قی کردن گوشه چشم

آشنایی با دلایل قی کردن گوشه چشم

قی کردن گوشه چشم

اغلب افراد از قی کردن چشمشان رنج میبرند و راه های زیادی را برای درمان آن انجام داده اند. در این بخش علل و درمان این موضوع را به طور کامل شرح داده ایم.

ترشحات چشم بخشی از سیستم دفاعی بدن و در واقع یک علامت هشدار دهنده است.
افزایش ترشحات زردرنگ در گوشه داخلی چشم (قی چشم) به خودی خود آسیب رسان نیست، بلکه علامتی است که در مورد بیماری‌های چشمی هشدار می‌دهد.ترشحات چشم به طور معمول، صبح ها پس از برخواستن از خواب صبحگاهی دیده می شود. ترشح چشم به ندرت آسیب رسان است و در واقع جزیی از سامانه دفاعی بدن است.

 

علل قی کردن چشم

– بسته شدن مجرای اشکی چشم

– عفونت پلک

– التهاب پلک (بلفاریت)

– التهاب مژه ها

– التهاب‌ ملتحمه‌ چشم‌

– عفونت باکتریایی چشم

– عفونت ویروسی چشم

– مواد آلرژن‌ یا حساسیت‌زا مثل گرده گیاهان یا آلودگی هوا

– مواد آرایشی چشم

– کلر آب استخر هنگام شنا

– خشکی چشم در اثر وزش باد

– سرماخوردگی

– وجود اجسام‌ خارجی‌ در چشم‌ مثل:‌ مژه، ذرات‌ کوچک‌ فلزات‌، گرد و غبار یا شن‌.

 

در چه صورت باید به چشم پزشک مراجعه نمود؟

– اگر حجم این ترشحات به اندازه ای باشد که سبب چسبیدن پلک ها به هم می شود، نشانه عفونت چشم (کونژنکتیویت) خواهد بود.

– در صورتی که ترشح چشمتان زیاد شود و با ماساژ گوشه داخلی چشم (در کنار بینی) چرک خارج گردد. ولی در صورتی که حجم آن کم بوده و تنها در گوشه چشم وجود دارد، طبیعی محسوب شده و اقدام خاصی نیاز نخواهد داشت.

– قرمزی‌ و متورم‌ بودن‌ پلک‌ها یا پوست ‌اطراف آن‌

– چشم‌ درد

– کاهش‌ بینایی‌، تاری‌ دید یا دوبینی‌

– وجود جسم‌ خارجی‌ در چشم که‌ به‌ راحتی‌ برداشته ‌نشود.

– جراحت‌ چشم‌

– پاشیدن‌ مواد شیمیایی‌ به‌ داخل‌ چشم‌

– التهاب‌ چشم‌ در کودک‌ کوچکتر از یک‌ ماه

– ترشح‌ تمیز و شفاف‌ یا قرمزی‌ چشم‌ که‌ بیش ‌از یک‌ هفته‌ طول‌ بکشد.

– اگر چشم‌ها بعد از سه‌ روز مداوا، بهبودی‌ پیدا نکنند.

 

درمان قی کردن گوشه چشم

 

دکتر محمود بابایی ، جراح و متخصص چشم و عضو هیات علمی گروه چشم‌پزشکی بیمارستان بقیه‌الله درباره علت قی کردن زیاد گوشه چشم می گوید:
«اولین دلیل بروز قی بیش از اندازه و غیر طبیعی در گوشه‌های چشم،‌ آلوده بودن چشم برخی افراد است.

البته استفاده از انواع لوازم آرایشی چشمی و باقی ماندن طولانی‌مدت آنها در سطح پلک یا حتی داخل چشم هم می‌تواند باعث افزایش آلودگی چشم‌ها و قی کردن گاه و بی‌گاه آنها شود.
اگر بیماران درگیر با این مشکل، مرد باشند نیز باید بهداشت چشم و صورت خود را بیشتر رعایت کنند.

شهرهای بزرگی مانند تهران آلودگی هوای زیادی دارند و همه این آلودگی‌های محیطی می‌توانند زمینه آلوده شدن چشم‌ها را فراهم کنند و باعث قی کردن آنها شوند.

به‌طور کلی، افرادی که با قی کردن غیر طبیعی چشم‌های خود مواجه هستند باید نسبت به برطرف کردن آلودگی چشمی، بدنی و محیطی‌شان دقت بیشتری داشته باشد.

لذا توصیه اصلی و مهم ما به این افراد این است که هرچه زودتر نسبت به برطرف کردن این آلودگی‌های سطحی از صورت خود اقدام کنند و با استفاده از آب گرم و شامپو بچه، روزی دو تا سه بار چشم‌هایشان را شست‌وشو دهند.

قی کردن بیش از اندازه چشم‌ها می‌تواند در افرادی با پوست‌های چرب و بسیار چرب هم اتفاق بیفتد. پوست پلک‌ها، امتداد پوست صورت هستند. افرادی که پوست صورتشان بیش از اندازه چرب است، این چربی را از روی پلک به گوشه چشم‌ها و در نهایت هم به داخل چشم‌شان انتقال می‌دهند و باعث تجمع چربی یا قی کردن گوشه‌های چشم می‌شوند.

از این رو، به چنین افرادی توصیه می‌شود که حداقل روزی سه تا چهار مرتبه صورت خود را با آب ولرم و شامپو بچه یا صابون‌های ملایم بشویند تا چربی پوست و قی کردن بیش از حد گوشه‌های چشم‌شان کم شود».

دکتر جواهریان متخصص چشم پزشکی نیز در این باره می‌گوید:
«قی کردن زیاد چشم که عموما با خارش‌ و سوزش‌ و ترشحات‌ غلیظ در چشم همراه است، ممکن است قشری‌ روی‌ چشم‌ بسازد که هنگام بیدار شدن از خواب، مانع‌ بازشدن‌ آن‌ گردد.ولی در صورتی که ترشحات گوشه چشم کم باشد، مشکل خاصی نیست.

شستشوی چشم‌ها با آب جوشیده ولرم و تمیز کردن قی چشم با پنبه تمیز کافی است. اما اگر همین ترشحات بی خطر با رعایت نکات بهداشتی، بیش از یک هفته طول بکشد حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

اگر ترشحات چشم به اندازه‌ای باشد که پلک‌ها را به هم بچسباند، این نشانه خوبی نیست و حکایت از عفونت چشم دارد که باید جدی گرفته شود.

ترشح عفونی چشم مسری است و در صورت عدم رعایت بهداشت، به چشم دیگر و یا به چشم سایر افراد خانواده منتقل می‌شود.

اگر ترشحات چشم با درد، کاهش بینایی یا دوبینی و تاری چشم، التهاب چشم و ورم و قرمزی پلک‌ها همراه باشد، باید حتما توسط چشم پزشک معاینه شود.

علاوه بر اینها، اگر جسم خارجی وارد چشم شده باشد و یا مواد شیمیایی به چشم پاشیده شده باشند، فقط پزشک می‌تواند برای رفع مشکل اقدام کند.»

روش های طب سنتی برای درمان قی زیاد چشم

– برای بهبود قی زیاد چشم، هر شب، یک لیوان دم کرده اسطوخودوس میل کنید.

– بابونه شیرازی را بجوشانید و دستمال تمیزی را در آن بزنید و روی چشم قرار دهید. روزی یک بار این کمپرس کردن را مرتب انجام دهید.

– چشم تان را با جوشانده گل بنفشه، گیاه ناخنک‌ و گل بابونه شستشو دهید. برای تهیه این جوشانده کافی است یک قاشق چای‌خوری از هر یک از گیاهان ذکر شده را با ۲ استکان آب بجوشانید تا یک استکان آب آن باقی بماند. آب باقی مانده را صاف کنید و با یک قاشق چای‌خوری از آن چشم‌های کودک را ۲ تا ۳ بار در روز شست‌و‌شو دهید.

– روش دیگر این است بعد از تهیه جوشانده گل بنفشه، گیاه ناخنک‌ و گل بابونه، یک قطره شامپوی بچه به این جوشانده اضافه کنید و با آن چشم را شست‌وشو دهید. خیلی آرام کنار بینی را به سمت گوشه چشم ماسا‍ژ دهید تا به این ترتیب مجرای اشکی باز شود و التهاب این مجاری نیز کاهش یابد.

 

توصیه ها

– اگر ترشح چشم، عفونی باشد، شما می‌توانید سایرین‌ را نیز مبتلا کنید. پس‌ حوله‌ خود را جدا کنید و همیشه‌ دست‌ها و لباس‌هایتان را با دقت‌ بشویید.

– اگر آلرژی‌ یا  ماده‌ محرک‌ باعث‌ عفونت‌ چشم‌ کودک‌ می‌شود، سعی‌ کنید از این‌ مواد پرهیز کنید.

– در صورتی‌ که‌ فکر می‌کنید جسم‌ خارجی‌ در چشم ‌وجود دارد، پلک‌ زیرین‌ را به‌ پایین‌ بکشید و بعد از دیدن‌ جسم‌، آن‌ را با یک‌ دستمال‌ کاغذی‌ نرم‌ و تمیز بیرون‌ بیاورید. اگر هنوز هم‌ جسم‌ وجود داشت‌، پلک‌ بالا را به‌ عقب‌ برگردانید و با یک‌ سوآپ‌ پنبه‌ای‌ (گوش‌ پاک‌ کن‌) که‌ استریل‌ می‌باشد، جسم‌ را بیرون‌ آورید. راه‌ دیگر شستن‌ چشم‌ با آب‌ است‌.

– اگر درد چشم وجود دارد، حتما به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید و چشم‌ را دستکاری‌ نکنید.

– رعایت بهداشت فردی هنگام تماس دست با چشم ها مهم است.

– لوازم آرایشی آلوده در این زمینه، بسیار مشکل زا می باشند.

– اگر قی چشم شما خوب نشد، به چشم پزشک مراجعه کنید تا از ترشحات چشم، کشت آنتی بیوگرام به عمل آورد و وضعیت مجاری اشکی را نیز ارزیابی کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *