ضد تعریق ها

مضررات مصرف مواد ضد تعریق

ضد تعریق ها

آیا میدانید مواد ضد تعریق برای سلامتی مضر هستند؟ حتما شنیده اید که میگویند مواد ضد تعریق سرطان زا هستند. جهت دستیابی به صحت این موضوع این بخش بخوانید.

مواد ضد تعریق زیر بغل مثل مام جامد یا مایع، باعث کاهش عرق کردن می شوند.
دئودورانت ها نیز بوی نامطبوع عرق را از بین می برند.برخی محققان گفته اند مواد خاص موجود در ضدتعریق ها و دئودورانت ها ممکن است موجب سرطان سینه گردند، زیرا آنها غالبا در مناطق نزدیک به سینه استفاده می شوند.

ترکیبات ضد تعریق ها و دئودورانت ها

در سال ۲۰۰۴، دکتر Darbre در تومور سینه انسان، پارابن ها را یافت. او و همکارانش اعلام کردند که ضدتعریق ها و دئودورانت ها حاوی پارابن می باشند.

در همان زمان، دریافتند که ضدتعریق ها دارای نمک آلومینیوم نیز می باشد و این ماده ممکن است جزو مواد سرطان زا باشد.
پس دو ترکیب سرطان زای موجود در ضدتعریق ها و دئودورانت ها عبارتند از:

۱- ترکیبات آلومینیوم

۲- پارابن

ترکیبات آلومینیوم

این ترکیبات به طور موقتی، مجرای خروج عرق را می بندند و باعث می شوند عرق به سطح پوست نرسد.
برخی از تحقیقات نشان داده است ترکیبات آلومینیومی مواد ضدتعریق که غالبا در پوست نزدیک سینه استفاده می شوند، ممکن است بوسیله پوست جذب شده و اثری همانند هورمون استروژن داشته باشند.
از آنجاکه هورمون استروژن باعث رشد سلول های سرطانی سینه می شود، برخی محققان بر این باورند که ترکیبات آلومینیومی موجود در ضدتعریق ها ممکن است موجب پیشرفت سرطان سینه گردد.

پارابن

در ضدتعریق ها ماده نگهدارنده ای به نام پارابن وجود دارد.
پارابن ها معمولا برای جلوگیری از رشد میکروب ها در محصولات استفاده می شوند.
پارابن ها اثراتی مشابه استروژن در بدن دارند و می تواند باعث ۸۰ درصد سرطان های سینه شود، سرطان های سینه ای که از هورمون استروژن تغذیه می کنند.
هورمون استروژن باعث تامین سوخت نوع خاصی از سرطان سینه می شود.
بیشتر ضدتعریق ها و دئودرانت ها داری پارابن نیستند.

 ماده ای که نباید در ضدعرق یا دئودورانت باشد

پارابن(Parabens) یکی از مواد نگهدارنده ای است که در بعضی ضدعرق ها و دئودورانت ها وجود دارد. این ماده فعالیتی شبیه استروژن را در سلول های بدن ایجاد می کند، اما سازمان FDA اعلام کرده است که باید از مصرف محصولات حاوی پارابن پرهیز کرد و توصیه می کند هنگام خرید دئودورانت و ضدعرق ها روی برچسب آن را بخوانید تا از وجود نداشتن پارابن در آن مطمئن شوید. بعضی دانشمندان اعتقاد دارند پارابن می تواند در سینه تومورهای سرطانی ایجاد کند.

حساسیت هایی که دئودورانت ها ایجاد می کنند

خارش، قرمزی پوست و حتی خشکی پوست نشانه حساسیت به دئودورانت ها، مام ها و اسپری های ضد عرق است. باید به کسانی که حمام استفاده می کنند بگوییم که لازم است چند ساعت پس از مالیدن مام روی پوست، محل را با آب و صابون بشویند. با این روش، مواد شیمیایی آن از روی پوست شان پاک شده و فرصت پیدا نمی کنند وارد منافذ پوستی شوند و حساسیت پوستی ایجاد کنند، سپس می توانید لایه ای جدید از مام را روی پوست بمالید.

رابطه بین دئودرانت زیر بغل با سرطان سینه

به علت استفاده مردم از دئودرانت های (ضد تعریق ها) آلومینیوم دار، غلظت عنصر آلومینیم در بافت اطراف پستان و زیر بغل افزایش می یابد که می تواند عاملی برای بروز تومور و سرطان در ناحیه ی اطراف پستان محسوب شود.

متاسفانه امروزه آمار مبتلایان به سرطان سینه رو به افزایش است. مردان حدود ۵۰ درصد و زنان ۳۳ درصد شانس ابتلا به این سرطان را دارند. البته این روند همچنان رو به افزایش است و اگر مردم دنیا بیش از پیش به دنبال راهی برای حفظ بهداشت خود باشند، می توان جلوی این صعود را گرفت. مواد سرطان زای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی عامل این اتفاق ناگوار هستند. یکی از بیشترین موادی که به طور روزانه با آن ها سر و کار داریم، دئودورانت ها (ضد عرق ها) هستند.

بر اساس مطالعات انجام شده به علت استفاده مردم از دئودرانت های آلومینیوم دار، غلظت عنصر آلومینیم در بافت اطراف پستان و زیر بغل افزایش می یابد که بسیار نگران کننده است و به عنوان بزرگ ترین عامل بروز تومورها و سرطان ها در ناحیه ی اطراف پستان محسوب می شود. در واقع امروزه آلومینیم به عنوان یک سم شناخته می شود که در بیشتر موارد منجر به ابتلا به آلزایمر و در مرحله ی بعد بروز سرطان می گردد.

متاسفانه علاوه بر دئودورانت ها، برخی مردم با استفاده از نمک های آلومینوم دار عمل سم زدایی و پاک سازی ناحیه ی زیر بغل را انجام می دهند که البته این روش بیشتر در جوامع غربی کاربرد دارد  و سبب می شود که مانند دئودرانت ها مقداری آلومینیم در شیر و یا بافت پستان یافت شود و زنگ خطری برای ابتلا به سرطان سینه محسوب می شود. دئودرانت ها تنها نمونه ای از مواد دارای آلومینوم سرطان زا می باشد و مواد دیگری مانند برخی غذاها و پاک کننده ها و حتی گاهی ضدآفتاب ها هم باعث ایجاد این مشکل بزرگ می شوند.

علاوه برالومینیوم مواد دیگری نظیر پارابن، پروپیلن گلیکول، DEA  و برخی رنگ ها نیز در محصولات آرایشی بهداشتی وجود دارند که با اثر بر روی استروژن سبب ابتلا به سرطان سینه می شوند. برخی ضد عرق ها نیز حاوی تریکلوزان هستند که به عنوان تشویق کننده ی سلول های سرطانی جهت رشد و انتشار محسوب می شوند. همچنین این ماده می تواند از پوست عبور کرده و سبب اختلال در عملکرد غدد درون ریز شود.

 

سم زدایی ناحیه ی زیر بغل بدون ابتلا به سرطان

– تعریق

تعریق بهترین و مطمئن ترین راه دفع سموم بدن می باشد که در واقع می توان آن را جزیی از سیستم دفاعی و ایمنی بدن محسوب نمود که سموم را از بدن خارج می کند.

– آب معدنی

آب های معدنی دارای سیلیس کاپا می توانند به عنوان یک پاک کننده و سم زدا برای ناحیه ی زیر بغل استفاده شوند.

– نوشیدن آب زیاد

– راه حل های جایگزین

می توانید از دئودورانت هایی که حاوی آلومینیوم و دیگر مواد مضر ذکر شده نیستند استفاده کنید.همچنین استفاده از روغن نارگیل و جوش شیرین هم می تواند به عنوان جایگزین دئودرانت ها و سایر مواد شیمیایی باشد.

یکی از راه هایی که بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند روش زیر است:

مواد مورد نیاز عبارتند از : یک قاشق غذا خوری سرکه سیب، سه قطره اسانس رزماری، پنج قطره اسانس گشنیز و یک قاشق غذاخوری خاک رس (خاکی که در قدیم به آن گل سرشوی می گفتند و خواصی مشابه صابون داشت که برای شستشو استفاده می شد. امروز به این خاک بنتونیت می گویند که اگر یک مشت از آن را داخل یک لیترآب بریزید حجیم می شود و بعد از خشک شدن از بتون هم محکم تر است).
خاک رس و سرکه سیب را با هم مخلوط کنید و سپس اسانس رزماری و گشنیز را به آن اضافه نمایید. آن وقت محصول نهایی به صورت خامه در می آید و می توانید یک لایه ی نازک از آن را برداشته و بر روی ناحیه ی زیر بغل بگذارید و پس از چند دقیقه آن را بشویید. این یک روش عالی برای رفع بوی بد این ناحیه از بدن است.

چگونه خارش زیر بغل را درمان کنید

بعضی افراد بعد از استفاده از دئودورانت یا ضد عرق ها دچار خارش زیر بغل می شوند و این خارش گاهی می تواند بسیار آزاردهنده باشد اما راه حل درمان:

۱. بهتر است قبل از هرکاری به متخصص پوست مراجعه کنید چون ممکن است خارش، پوست را تحریک کرده باشد و نیاز به درمان داشته باشد. پزشک می تواند مشخص کند که آیا پوست شما تحریک شده یا نوعی رشد باکتریایی است یا تنها یک التهاب ساده است و در نهایت برایتان پماد یا داروی مناسب را تجویز می کند.

۲. بهتر است از محصولاتی چون دئودورانت استفاده نکنید چون می تواند التهابات را بیشتر کند. همچنین تا زمانی که زیربغل خارش دارد آنجا را اصلاح نکنید چون تیغ تحریکات پوستی را پخش می کند و التهابات زیربغل را افزایش می دهد و موجب می شود خارش دیرتر بهبود یابد.

۳.تمام تغییراتی را که در روزهای اخیر داشتید در نظر بگیرید تا علت خارش را پیدا کنید. مثل تغییر شوینده یا نرم کننده لباس ها یا دئودورانت، لوسیون یا حتی تیغی جدید، هرکدام می توانند عامل التهاب پوست باشند. اگر مارک هر کدام از این موارد را به تازگی عوض کرده اید، بهتر است به همان مارکی که قبلا استفاده می کردید، برگردید چون احتمالا مارک جدید موادی دارد که به پوست شما نمی سازد.

۴.به طور مرتب تیغ اصلاح خود را عوض کنید چون وقتی تیغ اصلاح در حمام مرطوب باقی می ماند احتمال اکسیده شدن دارد. همچنین تیغ های کند هم ممکن است باعث التهاب پوست شود چون مجبورید آن را محکم روی پوست فشار دهید. بهترین کار این است که خود را ملزم کنید که هر ۲ هفته یک بار آن را تعویض کنید.

نتیجه گیری

این حقیقت که پارابن ها در بیشتر افراد مبتلا به سرطان سینه وجود دارد، نمی تواند علت قطعی نقش مواد ضدتعریق در بروز سرطان سینه باشد و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.
ولی بهتر است از مصرف محصولاتی که دارای پارابن هستند، اجتناب کنید.
به هر حال، محققان موسسه ملی سرطان ( NCI)، هر گونه شواهدی را در ارتباط با مصرف ضدتعریق ها و دئودورانت ها و ایجاد سرطان سینه رد کرده اند.
موسسه غذا و دارو ( FDA) نیز که مقررات مربوط به غذا، لوازم آرایشی، داروها و وسایل پزشکی را تنظیم می کند، هیچ گونه مدرکی به دست نیاورده است که نشاندهنده تاثیر مواد موجود در ضدتعریق ها و دئودورانت ها در ایجاد سرطان سینه باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *