سریع ترین ابر کامپیوتر جهان در اختیار چینی ها

سریع ترین ابر کامپیوتر جهان

دیروز لیستی مبنی بر ۵۰۰ ابر کامپیتور سریع جهان منتشر شد که در صدر این لیست کامپیوتر Tianhe-2 که متعلق به کشور چین است دیده می شد.

پرقدرت ترین و پر سرعت ترین ابرکامپیوتر چینی اکنون Tianhe-2 نام دارد که از ۳.۱۲۰.۰۰۰ هسته پردازشی بهر می برد و می تواند  ۳۳.۸۶ کادریلیون رقم اعشار در ثانیه را محاسبه کند.

چنین ارقامی به خودی خود مجذوب کننده هستند اما قضیه وقتی جالب تر می شود که بدانیم این ابرکامپیوتر، تقریبا دو برابر ابرکامپیوتر بکار رفته در سازمان انرژی آمریکا سرعت دارد که در رتبه دوم این لیست ایستاده است.

مقام سوم به ابرکامپیوتر Sequoia از IBM می رسد که البته برای سازمان هسته ای ایالات متحده توسعه یافته است. ابرکامپیوتر ذکر شده در سال ۲۰۱۲ توانسته بود تا مقام نخست در جهان را متعلق به خود کند.

در میان ۱۰ رتبه اول از ۵۰۰ ابرکامپیوتر موجود در جهان، صرفا دو نام آشنا دیده می شد که عبارت بودند از Trinity و Hazel Hen که به ترتیب رتبه ششم و هشتم را نیز کسب نموده بودند. ابر کامپیوتر Trinity متعلق به سازمان انرژی آمریکا بوده و Hazel Hen به آلمانی ها تعلق دارد.

در این میان باید اشاره کرد که اگرچه چین اکنون قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان را در اختیار دارد اما اجزای تشکیل دهنده آن بیشتر از طریق شرکت های آمریکایی تامین شده اند؛ کمپانی هایی نظیر اینتل، AMD و انویدیا. ابر رایانه Tianhe-2 که در چین مستقر شده، از پردازنده های اینتل Xeon E5-2692 12C و Xeon Phi 32S1P استفاده می کند. لازم به اشاره است که در میان لیست ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر جهان، ۴۴۵ عدد از آنها از تکنولوژی های توسعه یافته از سوی اینتل بهره گرفته اند.

لازم به ذکر است طبق تازه ترین برآوردها اکنون کشور چین توانسته برای ششمین بار متوالی، رتبه یاد شده را کسب کند. در این میان باید اشاره کرد که در مدت شش ماه، چینی ها تعداد ابرکامپیوترهایشان را نیز ۳ برابر کرده اند و رقم آن ها را از ۳۷ به ۱۰۹ عدد افزایش داده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *