پوتین همراه با چمدان اتمی خود در تهران

چگت اتمی پوتینولادمیر پوتین رئیس جمهور کشور روسیه با چگت اتمی معروف خود که همیشه در سفر های خارجی آن را به همراه دارد وارد تهران شد.

به گزارش ویکی جوان به نقل از باشگاه خبرنگار جوان: کیف اتمی همه جا در اختیار رییس‌جمهور روسیه است و یکی از همراهان پوتین آن را حمل می‌کند.

در کیف یا چمدان اتمی داده‌های رمزی و سری لازم برای اعلام فرمان حمله یا به کارگیری تسلیحات هسته‌ای توسط رییس‌جمهور کشورهای ایالات متحد آمریکا، فرانسه و روسیه نگهداری می‌شود.

این چمدان هسته‌ای در بحران موشکی کوبا در دهه ۱۹۶۰ میلادی، بخاطر نگرانی جان اف کندی، رییس‌جمهور آمریکا در رابطه با توانایی نسبتاً مطلق صدور فرمان حمله، توسط رییس ستاد مشترک سه قوا طراحی شد تا اولاً: رییس‌جمهور کشور هر زمان و بدون اتلاف وقت بتواند فرمان حمله یا دفاع با تسلیحات هسته‌ای را صادر کند (به‌علاوه یک نفر دوم که بیش از سه جانشین دارد) و دوما: فرماندهان ارشد ارتش نتوانند سرخود عمل کرده و عامل جنگ هسته‌ای بشوند. آمریکایی ها این چمدان را «توپ فوتبال هسته‌ای» یا «کیف مدرسه اضطراری رییس‌جمهور» می‌نامند.

روس‌ها سه چمدان موازی دارند. چمدان‌ها «چگت» نام دارند. اولی در دست رییس‌جمهور، دومی در دست رییس ستاد مشترک سه قوا و سومی در اختیار وزیر دفاع قرار دارد. این سری چمدان بخشی از سیستم ارتباطات و فرماندهی کل ارتش روسیه «کازبک» است. این نام از نام سیگار برگ مورد علاقه استالین گرفته شده است. روس‌ها باید الزاماً سه نفره و پشت سر هم فرمان حمله را صادر کنند.

در این چمدان وسایل ارتباط کاملاً امن با یک ماهواره بخصوص، نقشه‌های کشورهای مختلف، سناریوهای مختلف جنگی، آمار احتمالی تلفات در منطقه مورد هدف، رمزهای صدور مجوز حمله و برخی اسرار دیگر جای داده شده‌اند. محتوی چمدان‌های سه کشور نامبرده تفاوت چندانی ندارند.

در رابطه با سیستم فرانسه هنوز اطلاعات مفیدی در دست نیست و حقیقت موجودیت چنین چمدانی در بریتانیا، خود سری محسوب می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *