عبور گوگل از ۷۴ درصد پسورد های دستگاه های اندرویدی

پسورد دستگاه های اندرویدی

طبق خبر های منتشر شده شرکت گوگل با دریافت حکم قضایی می تواند به ۷۴ درصد پسورد دستگاه های اندرویدی دسترسی پیدا کند.

طبق اسنادی که توسط یکی از دفاتر قضایی در ایالت نیویورک آمریکا انتشار یافته، کمپانی گوگل به راحتی قادر است رمزهای عبور اغلب دستگاه های اندرویدی را دور زده، و یا آنها را ریست کند. البته اعلام شده که این کار صرفاً در صورت درخواست رسمی از طرف مقامات قضایی ممکن خواهد بود.

همچنین این سند ذکر می‌کند که عمل فوق فقط در ابزارهایی که نسخه اندروید آنها قدیمی تر از نسخه ۵ باشد امکان پذیر است.

در متن این اسناد آمده که کاراگاهان قضایی می توانند به کمک گوگل، اقدام به دور زدن رمز عبور این دستگاه ها نمایند. در خصوص برخی مدل های دیگر هم گوگل می تواند رمزهای عبور را ریست کرده و راه را برای استخراج اطلاعات از ابزارهای مورد بحث فراهم سازد.

آن طور که مشخص شده گوشی های میزبان نسخه ۵ و جدیدتر از آن به دلیل استفاده‌ ی پیش فرض از رمزنگاری کامل حافظه (Full Disk Encryption) از این قائده مستثنا هستند. در حالی که این قابلیت امنیتی در نسخه های قدیمی تر به صورت پیش فرض غیرفعال است.

گفتنی است که برای این کار اجباری به دسترسی مستقیم به گجت مورد نظر وجود ندارد و شرکت گوگل می تواند از راه دور و از طریق اینترنت اقدام به هک نماید.

پسورد دستگاه های اندرویدی

بر طبق اطلاعات Android Developer Dashboard در حال حاضر حدود ۷۴ درصد از ابزارهای اندرویدی از ورژنی استفاده می کنند که این رخنه امنیتی در آنها وجود دارد.

این در صورتی است که برای محصولات اپل اوضاع بسیار متفاوت است. در تمام گجت های مبتنی بر iOS 8 و بعد از آن، رمزنگاری کامل حافظه در حالت پیش فرض فعال بوده و اپل امکان دور زدن رمز عبور چنین دستگاه هایی را از راه دور ندارد.

استفاده کنندگان موبایل ها و تبلت های اندرویدی قدیمی تر می توانند در صورت تمایل گزینه رمزنگاری کامل حافظه را به صورت دستی فعال نمایند. برای این کار کافیست دربخش تنظیمات و زیرشاخه Security یا Storage به دنبال گزینه Full Disk Encryption بگردید.

البته این کار در صورتی شدنی است که چنین گزینه ای از طرف سازنده دستگاه حذف نشده باشد، چراکه فعال کردنش تا حدودی روی سرعت و عملکرد دستگاه تاثیر منفی خواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *