موزیلا مستقل از گوگل خواهد شد

موزیلا

بر اساس خبر های منتشر شده از سازمان موزیلا این سازمان برای درآمد زایی دیگر نیازی به شرکت گوگل نخواهد داشت.

سازمان غیرانتفاعی موزیلا، توسعه دهنده مرورگر متن-باز فایرفاکس گفت برای درآمدزایی، دیگر نیازی به کمپانی گوگل ندارد و از طریق راه های جدید می تواند حتی درآمدی بیش از پیش نیز به دست آورد. طی سال ها، موزیلا، گوگل را به عنوان موتور جستجوی پیش فرض فایرفاکس قرار داده بود و از این طریق تامین هزینه می کرد.

قرارداد دو شرکت، انتهای سال گذشته به پایان رسید. بهتر است بدانید که در سال ۲۰۱۴، موزیلا ۳۳۰ میلیون دلار درآمد به این شیوه کسب کرده بود. اما برای ۲۰۱۵ و پس از آن چه؟

از سال ۲۰۱۵ به بعد، موزیلا برای هر منطقه موتور جستجوی پیش فرض خاص آن ناحیه را در نظر گرفته است. یاهو در ایالات متحده آمریکا، بایدو در چین و یاندکس در روسیه موتورهای جستجوی پیش فرض موجود روی فایرفاکس هستند.

با این حال، گوگل هنوز هم موتور جستجوی پیش فرض مشترکین اروپایی است اما یکی از مقامات موزیلا می گوید که آن ها از این قرارداد سودی نمی برند.

موزیلا یکی از معدود شرکت هایی است که تجربه ای باز و بدون تبلیغات از اینترنت گردی را ارائه می دهد و موفقیت آن بدون گوگل قطعا خبر خوشایندی است. برای مثال، اگر موزیلا تاب مقاومت بدون گوگل را نداشت، شاهد استفاده از تاکتیک های خاص غول جستجو در ترغیب کاربران به استفاده از سرویس ها و محصولات شان بیش از پیش بودیم.

جیم کوک، مدیر امور مالی موزیلا معتقد است که درآمد حاصل طی سال ۲۰۱۵ از سال پیش بهتر خواهد بود. وی می گوید مشتاقانه به انتظار سال بعد نشسته تا زمان بررسی راندمان ۲۰۱۵ فرابرسد و نشان دهند که موزیلا توانسته در حوزه مالی قدرتمند عمل کند.

جدا از اتکای انحصاری به گوگل برای تامین هزینه ها، این اتفاق در ترغیب رقبا به ارائه دسترسی های بیشتر اطلاعاتی و سرویس های آنلاین به کاربران تاثیر مستقیمی خواهد داشت.

موزیلا سال ۲۰۱۳ با ارائه سیستم عامل فایرفاکس قصد تصاحب بازار تلفن های هوشمند اقتصادی را داشت اما استراتژی آن ها به بن بست خورد. حتی هنوز هم امید می رود که میل به استفاده از سیستم عامل فایرفاکس افزایش یابد .
با این وجود، اگرچه درآمد موزیلا رو به افزایش است اما سهم آن ها از بازار موبایل بسیار اندک است. ورژن اندرویدی فایرفاکس مدتی است که در دسترس قرار گرفته و نسخه iOS نیز اخیرا عرضه شده.

در هر صورت باید منتظر ماند و دید که آیا موزیلا در جنبه های جدید تجاری هم می تواند موفق باشد یا خیر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *