انرژی هسته ای تامین کننده برق بزرگترین دیتا سنتر روسیه

برق دیتا سنتر روسیه

روسیه درحال ساخت یک دیتا سنتر با ظرفیت ۱۰ هزار سرور است که برق این دیتا سنتر قرار است با انرژی هسته ای تامین شود.

دیتاسنتر جدید روس‌ها که دارای ظرفیت ۱۰٫۰۰۰ رک (Rack) است در نزدیکی یک پایگاه برق هسته‌ای بنا شده است. این دیتاسنتر توسط کمپانی راسینرگاتم که در زمینه انرژی فعال است در ۱۹۳ کیلومتری نیروگاه کالینین ساخته شده است.

پیش بینی شده که هزینه برپایی این پروژه، ۶٫۴ میلیارد روبل، معادل ۹۷۵ میلیون دلار باشد، آن هم بدون سرورها و هزینه های مربوط به دیتاسنتر. جالب است بدانید که فقط ده درصد سرورها مورد استفاده کمپانی Rosenergoatom قرار خواهد گرفت و باقی برای مشتریان است.

۱۰ درصد از رک‌های موجود در این دیتاسنتر به کمپانی راسینرگاتم اختصاص خواهد یافت و باقی نیز به مشتریان اجاره داده خواهد شد. این کمپانی به شرکت‌های بزرگ از جمله فیس‌بوک و گوگل نیز پیشنهاد داده است تا از این فضا برای قرار دادن سرورهای خود استفاده کنند.

اخیرا، قانون گذاران روسی اعلام داشته اند که از این به بعد، هر داده ای که مربوط به شهروندان روسی باشد، باید روی سرورهای داخلی ذخیره شود. این قانون می تواند کسب و کار شرکت هایی نظیر Rosenergoatom را رونق بخشد. گفته شده که این شرکت از همین حالا گوگل و فیسبوک را مشتریان بالقوه خود می داند و با آن ها وارد گفتگو شده.

شرکت Rosenergoatom در حال حاضر ده نیروگاه هسته ای با ۳۳ رآکتور را تحت کنترل خود دارد و مقصد این است که تا سال ۲۰۳۰، تعداد رآکتورها به ۵۹ عدد برسد. اولین فاز بهره برداری از دیتاسنتر، مارس ۲۰۱۷ خواهد بود و فاز دوم آن تابستان ۲۰۱۸ آغاز به کار می کند.

نیروگاه کالینین قادر است ۴۰۰ مگاوات برق تولید کند که ۸۰ مگاوات آن در دیتاسنتر مصرف خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *