خروج مرتضوی از کشور

خروج مرتضوی از کشور

سعید مرتضوی با خروج از کشور به مقصد عراق به احتمال برنگشتن و رفتن به کشوری دیگر دامن زده؛ با ما همراه باشید.

به گزارش ویکی جوان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: خروج از کشور سعید مرتضوی دادستان سابق استان تهران در حالی در محافل خبری پخش شده است که مرتضوی به علت شکایت‌های فراوان دارای چندین پرونده در محاکم قضایی است و طبق روال قضایی باید ممنوع‌الخروج باشد.
خروج از کشور سعید مرتضوی از طریق فرودگاه‌ امام خمینی(ره) و سفر وی به کربلا در شرایطی است که طبق روال عادی قضایی مرتضوی باید ممنوع‌الخروج باشد.

سعید مرتضوی رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی به دلیل تخلفات فراوان در زمان تصدی‌گری بر سازمان تامین اجتماعی راهی دادگاه شد و به رد مال و ۶ ماه زندان تعلیقی محکوم شد و این روزها به دلیل شکایات پالیزدار به اتهام افترا در زمان دادستانی استان تهران در رفت و آمد به دادگاه ویژه کارکنان دولت است.

مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع عباس پالیزدار شاکی سعید مرتضوی در گفت‌‌وگویی خبری درباره موضوع خروج از کشور مرتضوی بیان کرد: بنابر  اظهارات سخنگوی قوه قضائیه مرتضوی به دلیل دارا بودن پرونده‌های متعدد در دستگاه قضایی ممنوع‌الخروج است.

 طبیعتا مرتضوی نمی توانست از کشور خارج شود

سید حسین دهدشتی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با خروج مرتضوی از کشور اظهار داشت: تا آنجایی که من اطلاع دارم مرتضوی به علت اتهامات اقتصادی ممنوع‌الخروج بوده و طبیعتا نمی‌توانست از کشور خارج شود، حال معلوم نیست که وی چگونه و براساس چه ضابطه‌ای از کشور خارج شده است.

وی تاکید کرد: اصولا مرتضوی در چند سال اخیر نشان داده که فردی ویژه و فرا قانونی بوده، به طوری که وی در دادگاهایش با محافظ حاضر شده و هر طوری که می‌خواهد  رفتار می‌کند، از طرف دیگر با توجه به خروج مرتضوی از کشور سیستم قضایی، وزارت کشور و دستگاه‌های امنیتی باید پاسخگوی این مسئله باشند.

حال با توجه به اینکه موضوع ممنوع‌الخروجی مرتضوی از کشور با اما و اگرها روبه‌رو است و مردم جامعه در سال‌های اخیر شاهد فرار افراد زیادی بوده‌اند که بعد از اختلاس‌های بزرگ از کشور فرار کرده‌اند بهتر است دستگاه‌های قضایی و امنیتی کشور بیشتر مراقب چنین افرادی که دارای پرونده‌های متعدد در دادگاه هستند ،باشند.

 

احتمال عدم بازگشت مرتضوی به کشور وجود دارد

محمد اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال عدم بازگشت مرتضوی به کشور اظهار داشت: در شرایط کنونی علی‌القاعده مرتضوی نمی‌توانست از ایران خارج شود، حال این احتمال وجود دارد که حکم ممنوع‌الخروج وی به مرزها و مبادی خروجی اعلام نشده باشد.

وی ادامه داد: براساس قانون افراد ممنوع‌الخروج، مطلقا حق خروج از کشور را ندارند و این موضوع بسیار بعید است که دستگاه‌ قضا مجوزی را برای خروج مرتضوی به عراق صادر کرده باشد. حال مرتضوی با پرونده سنگین اقتصادی چگونه می‌تواند برای خروج از کشور مجوز دریافت کند.

اسفنانی با اعلام اینکه در شرایط کنونی و با توجه به اتهامات مرتضوی، احتمال عدم بازگشت وی به کشور وجود دارد، گفت: در شرایط کنونی خروج مرتضوی از کشور هیچ ضمانت اجرایی ندارد و در صورت عدم برگشت مشکلات بسیاری برای تعقیب قانونی و قضایی وی ایجاد می‌شود.

مرتضوی از جانب دادگاه کیفری ممنوع الخروج نیست

محسن افتخاری رئیس دادگاه کیفری استان تهران در گفت‌وگویی خبری در این باره اظهار داشت: سعید مرتضوی از جانب دادگاه کیفری ممنوع‌الخروج نیست، اما احتمال ممنوع‌الخروجی وی از سوی دیگر محاکم قضایی کشور وجود دارد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *