اتمام سرویس دهی بلک بری در پاکستان برای حفظ حریم کاربران

حریم کاربران بلک بری

شرکت بلک بری در پی اصرار دولت پاکستان برای دسترسی به اطلاعات کاربران این کمپانی خروج خود را از این کشور به صورت رسمی اعلام کرد.

در تابستان امسال، نهاد مخابرات و ارتباطات پاکستان اعلام کرده بود به دلایل امنیتی از فعالیت  سرویس های سازمانی بلک بری موسوم به BES جلوگیری خواهد کرد، و ارائه این خدمات از اول ماه دسامبر (مصادف با ۱۰ آذر) متوقف خواهند شد.

کمپانی کانادایی مذکور هم که به تازگی اسمارت فون اندرویدی خود را به بازار عرضه نموده، تاکنون سکوت اختیار کرده بود، اما اکنون به طور رسمی خروج خود را از پاکستان مورد تایید قرار داده و اعلام نموده از فردا امکان دسترسی همه کاربران این کشور را به خدمات خود مسدود خواهد شد.

یکی از مدیران اجرایی کمپانی بلک بری، «مارتی برد» مشروح رویدادهای اخیر و کشمش های دولت پاکستان و کمپانی مذکور را در وبلاگ خود نوشته و در آخر نیز متذکر شده که حفظ حریم خصوصی کاربران برای این شرکت بسیار حائز اهمیت است و به همین دلیل به هیچ دولت یا حکومتی برای افشای زندگی خصوصی افراد کمک نخواهند کرد. همچنین تایید نموده که این شرکت در زمینه کشف فعالیت های مجرمانه با دولت همکاری های بسیاری داشته است.

اختلاف میان دولت پاکستان و شرکت بلک بری برای این بوده که به دلیل سیستم رمزگذاری شرکت مورد بحث بر روی سرویس هایی همانند ایمیل و پیغام رسان اختصاصی اش ملقب به BBM، دولت نمی توانسته فعالیت های ارتباطی شهروندان را مانیتور کند و بلک بری هم حاضر نبوده اطلاعات موردنظر آنها را در اختیارشان قرار دهد. در آخر نیز با هم به توافق نرسیده اند و به ادعای مسئولان پاکستانی، این مسئله تهدیدی برای امنیت ملی آنها به شمار می رفته و از این رو خواهان ترک بلک بری از خاک این کشور شده اند.

البته از سوی دیگر این کشور آسیایی منبع درآمد مهمی برای بلک بری به شمار نمی رفته و خروجشان نیز تاثیر خاصی در روند کاری آنها در بر نخواهد داشت، اما اگر بخواهیم مثبت به ماجرا نگاه کنیم، این شرکت کانادایی به منظور حفظ حریم خصوصی کاربران خود حاضر شده یکی از دفترهای سرویس دهی و کسب درآمد خود را جمع و از عایدی آن چشم پوشی نماید. که در این بازار رقابتی حرکتی جالب توجه محسوب می گردد.

نباید از یاد برد بلک بری این روزها حال و روز خوشی ندارد و اگرچه آمار فروش محصولات آن در پاکستان مشخص نیست ولی به یقین در این بازار نیز نقش کم رنگی ایفا می کند. شواهد نشان می دهند در بازارهای در حال توسعه – همچون پاکستان – دستگاه های اندرویدی بر حسب دارا بودن امکانات بیشتر و اپ های فراوان تر محبوب تر از همیشه شده اند و عرصه را بر بلک بری و امثال آن بسیار تنگ کرده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *