کاهش فروش آیفون در سال آینده

آیفون

طبق گزارش ارائه شده از سوی سازمان تحقیقاتی مورگان استنلی فروش گوشی های آیفون کمپانی اپل سال آینده کاهش پیدا خواهد کرد.

یکی از تحلیلگران ارشد موسسه مالی و تحقیقاتی بسیار معتبر مورگان استنلی به نام کتی هوبرتی (Katy Huberty)، روز گذشته تحلیلی را در جریان یک کنفرانس سرمایه گذاری ارائه نمود که به هیچ وجه اهالی کوپرتینو را خوشنود نخواهد کرد.

این تحلیلگر باور دارد که در سال آینده میلادی اپل برای اولین با کاهش تقاضا برای آیفون مواجه خواهد شد و روند رو به رشد درخواست کاربران برای خرید این تلفن همراه متوقف می شود.

به‌تازگی «کتی هوبرتی» از سازمان تحقیقاتی مورگان استنلی به این موضوع اشاره کرده که فروش گوشی‌های آیفون در سال ۲۰۱۶ با کاهش ۵٫۷ درصدی مواجه می‌شود. اپل در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۲۳۱ میلیون دستگاه آیفون فروخته و احتمال می‌رود که در سال آینده فروش آیفون به ۲۱۸ میلیون دستگاه کاهش پیدا کند. این در حالیست که خود خانم هوبرتی قبلا پیش بینی کرده بود که شرکت مورد بحث در سال مالی ۲۰۱۶ موفق به فروش ۲۴۷ میلیون دستگاه آیفون می شود.

به نظر می‌رسد که این کاهش فروش به دلیل اشباع شدن بازار تلفن‌های همراه هوشمند در کشورهای درحال توسعه و قیمت بالای گوشی‌های اپل در کشورهای مختلف مانند چین باشد.

در صورتی که اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند، اپل باید احساس خطر نماید چرا که بیش از دو سوم کل درآمدی های این شرکت از محل فروش آیفون کسب می شود. در صورتی که رشد فروش این تلفن همراه معکوس گردد، رشد کردن برای اپل نیز بسیار دشوار خواهد شد.

این در حالیست که برخی تحلیلگران دیگر نیز خبر داده بودند که احتمالا در سال ۲۰۱۶ چنین اتفاقی برای اپل رخ خواهد داد و از جای دیگر، گفتنی است که ارزش هر سهم اپل در بازار بورس به ۱۱۳ دلار رسیده؛ رقمی که در ماه مه سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۳۲ دلار بود.

البته هوبرتی به این موضوع اشاره کرده که کاهش فروش آیفون باعث کاهش درآمد شرکت اپل نمی‌شود. این شرکت به احتمال زیاد در سال آینده ۲ درصد افزایش درآمد خواهد داشت، چرا که محصولاتی مانند «اپل تی‌وی» (Apple TV) و «اپل واچ» (Apple Watch) با استقبال کاربران مواجه می‌شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *