برانکو: فقط دروازه بان می خواهم

برانکو

در این بخش مصاحبه برانکو را برای جذب بازیکنان مد نظر نیم فصلش را تهیه کرده ایم. با ما همراه شوید.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس،گفت: مدعیان جدی برای قهرمانی لیگ برتر پانزدهم وجود دارند اما باید در چهارماه باقی مانده قهرمانی را از چنگ آنها بیاوریم.

به گزارش ویکی جوان به نقل از ورزش سه: برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس درخصوص مسایل مختلف این تیم به گفت و گو نشست.

* عملکرد پرسپولیس در نیم فصل نخست تا چه میزان رضایت شما را به همراه داشت؟

خیلی خوشحالم که بازیکنانم برای تیم خود از جان مایه می گذارند و از تک تک آنها تشکر می کنم. در ابتدای فصل مشکلات زیادی داشتیم و نمی دانستیم باید چه ترکیبی را روانه زمین مسابقه کنیم. در ابتدای فصل قضاوت های نادرست، از دست دادن موقعیت های فراوان ما را اذیت کرد اما به هیچ عنوان نگذاشتیم این مشکلات و موانع روحیه تیم ما را برهم بریزد. خیلی سریع مشکل تیم را شناسایی کردیم و توانستیم وضعیت خود را بهبود ببخشیم. خود ما به خاطر نتایج اول فصل گناه کار هستیم زیرا شانس های گلزنی و پنالتی های بسیار زیادی را از دست دادیم.بازی های پرسپولیس هواداران را به تیم ما خوشبین کرد و این مساله برای من بسیار اهمیت دارد.

* قبول دارید اشتباهات فردی بازیکنان هم در نتیجه گیری پرسپولیس تاثیر منفی گذاشت؟

بازی فوتبال همیشه با اشتباه همراه است و ما خیلی شانس های زیادی برای موفقیت داشتیم که در ابتدای فصل انها را از دست دادیم. بازهم تکرار می کنم خیلی سریع مشکل تیم را شناسایی کردیم و هرروز برای بهتر شدن کار کردیم تا مقداری به هدف خود رسیدیم. پیشرفت ما را به خوبی در ۱۲ بازی پایانی پرسپولیس در نیم فصل نخست می توانید مشاهده کنید.

* با وجود نتایج بد ابتدای فصل شما همیشه حرف از قهرمانی زده اید آیا این حرف شما یک شعار بود یا واقعا به آن باور دارید؟

تیم ما در ۶ هفته ابتدایی ۴ باخت، یک مساوی و یک برد داشت اما همان زمان صحبت از قهرمانی و جنگیدن برای این مهم می کردم. ما اگر برخی امتیازات را به راحتی از دست نمی دادیم امروز صدر جدول بودیم اما آن چیزی که برای تیم من بسیار خوشبینانه است فرصت زیاد برای رسیدن به صدر جدول است. بار دیگر به تمام بازیکنانم تبریک می گویم که هیچ وقت ایمان به خودشان را ز دست ندادند و همیشه برای صدرنشینی باور داشتند.

* شما در ابتدای فصل بازیکنان صاحب نامی چون سید جلال حسینی و گابریل را نخواستید و الان هم تمایلی به بازگشت محمد نوری ندارید و این مساله شاید خیلی هارا نگران کرده است از این مساله مطلع هستید؟

نسبت به فصل قبل ما تغییرات بسیار زیادی داشتیم اما بازیکنان مدرن و باکیفیتی را در ترکیب خود داریم. من در آغاز فصل محمد نوری را می خواستم اما او قبل از اینکه نظرم را اعلام کنم با تیم قطری به توافق رسید و دیگر نتوانست قرارداد خود را برای بازگشت به پرسپولیس فسخ کند. درمورد سید جلال و گابریل باید بگویم آنها در ترکیب مورد علاقه من جایی نداشتند. ما در پست سید جلال چهار مدافع خوب داشتیم و احتیاجی به مدافع جدید نداشتیم و الان هم به غیر از دروازه بان نیازی برای جذب بازیکن جدید نداریم چون در تمام پست ها بازیکنان مورد علاقه ام را در اختیار دارم.

* شما زمانی که برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران هم انتخاب شدید همین شیوه را در پیش گرفتید و بازیکنان جوان زیادی را به ترکیب اضافه کردید و در نهایت با این جوانان راهی جام جهانی شدید و جزو موفق ترین تیم های تاریخ فوتبال ایران لقب گرفتید ایا در پرسپولیس چنین برنامه ای دارید؟

مسیری را که ما در پیش گرفتیم دقیقا همین راهی بود که شما بیان کردید و امیدوارم با موفقیت مسیر خود را طی کنیم. در ابتدا می خواهیم ترکیب ایده آل خود را در اختیار داشته باشیم و سپس تیم برازنده و باکیفیتی در حد نام پرسپولیس را بسازیم تا تیم ما در سال های آینده نگران نداشتن بازیکن نباشد.
دوست دارم پرسپولیسی تیمی باشد که برخلاف چند سال اخیر بهترین نتایج را بدست بیاورد و باید به فکر آینده باشیم.

برانکو

* شما بازیکنان جوان زیادی را در پرسپولیس معرفی کردید نگران این نیستید که سال آینده آنها ل‍ژیونر شوند؟

از دست دادن هیچ یک از این بازیکنان به سود پرسپولیس نیست اما متاسفانه این اتفاق سرنوشت باشگاه های بزرگ است. این بازیکنان در مسیری قرار دارند که می خواهند بهترین بازیکن شوند و این اصلا جای تعجب ندارد که باشگاه های خارجی به دنبال این نفرات باشند. صدرصد خیلی از بازیکنان جوان من در آینده در ایران نخواهند ماند و از این مساله تعجب نمی کنم.

* آیا از حالا به فکر پر کردن جای نفرات جوان و آینده دار خود هستید؟

برای داشتن تیمی قوی باید در ابتدا تبدیل به تیم شویم. لیگ را با بازیکنان جوان که بین ۲۰ تا ۲۴ سال سن دارند شروع کردیم و تنها بنگر، نورمحمدی و اومانیا بالای ۳۰ سال سن دارند. بازیکنان جوان می توانند آینده پرسپولیس را بسازند و صدرصد برای فصل آینده بازیکنان جدیدی را جذب خواهیم کرد. ما بازیکنان جوان و آینده دار مد نظرمان هستند که در آخر فصل آنها را اضافه خواهیم کرد. شما تیم الان من را ببینید از کمندانی تا عالیشاه و تقریبا بالای ۹۰ درصد بازیکنان من جوان هستند و این بسیار خوب است.

* شما در نیم فصل به کرواسی رفتید و به محض رسیدن خبر دستگیری سوشا مکانی منتشر شد آیا این خبر برای شما قابل باور بود؟

خیلی متعجب شدم از دیدن عکس ها و اتفاقی که برای سوشا افتاد. ما یک باشگاه هستیم و برای ما از دست دادن بازیکنی که در تیم ملی بازی می کند بسیار سخت بود.
در مورد مسایل دیگر سوشا باید دادگاه تصمیم گیری کند. ما امروز بدون دروازه بان هستیم و این اتفاق بسیار بدی است و ما را ناراحت می کند.

* امروز رسانه ها خبر از قطعی شدن حضور مهرداد طهماسبی در پرسپولیس دادند آیا حضور دروازه بان تراکتورسازی جدی است؟

ما تا این لحظه با هیچ بازیکنی قراردا امضا نکردیم اما بزودی تصمیم نهایی خود را خواهیم گرفت. متاسفانه در رسانه ها اسم های زیادی برای دروازه تیم ما برده می شود اما من نمی خواهم در مورد فرد خاصی صحبت کنیم.

* به دنبال گلر خارجی هم هستید؟

ما در ۱۰ روز گذشته حواشی زیادی به خاطر دروازه بان داشته ایم. حل این مشکل خیلی سخت است زیرا تمامی گلرهای ایرانی با باشگاه های خود قرارداد دارند و آوردن دروازه بان خارجی نیز در این زمان بسیار سخت است. هر بازیکنی خواسته هایی دارد اما ما بهترین تصمیم را در حال حاضر برای پرسپولیس خواهیم گرفت.

* شما در جذب برخی بازیکنان به نظر می رسد سختگیری مالی دارید و نمی گذارید باشگاه هزینه بیش از اندازه انجام دهد؟

باشگاه ما محدودیت های مالی برای پرداخت دارد و من با این مساله موافق هستم تا برای هر بازیکنی مبلغ خاصی پرداخت شود و برای هر فرد باید سقف داشته باشیم.
ما باید به ثبات مالی در باشگاه پرسپولیس برسیم و من هم کمک خواهم کرد تا باشگاه به این مهم برسد. باشگاه از گذشته بدهی های بسیار زیادی دارد و طاهری در حال حل این مشکلات است و من مخالف این هستم که با این وضعیت بدهی پول زیادی به برخی بازیکنان داده شود و مقابل این مساله ایستادم.

* اردوی دوبی و ترکیه شما لغو شد و آیا این مساله برای شما رضایت بخش است؟

در ابتدا قرار بود اردوی آماده سازی خود را در دوبی برگزار کنیم ولی سیاست باشگاه این بود که اردوی ما به خاطر برخی مسایل سیاسی لغو شود. با توجه به اینکه اردوی دوبی ما خیلی دیر لغو شد نمی توانستیم برنامه ای برای ترکیه داشته باشیم.به همین دلیل در تهران ماندیم و اردوی خود را در هتل المپیک برگزار خواهیم کرد.

* شما امروز با مشکل جدی زمین چمن روبه رو هستید برای این مساله چه برنامه ای دارید؟

ما بیش از یک ماه است که به دنبال زمین با کیفیت هستیم اما چنین زمینی پیدا نشد. در این روزها به صورت جدی می خواهیم این مشکل را حل کنیم. چمن درفشی فر در حال بازسازی است و مجبوریم در این مدت تمرینات خود را در زمین های دیگر برگزار کنیم. در حال حاضر با استقلال در زمین شماره ۲ آزادی تمرین می کنیم که از نظر کیفیت زمین چمن بسیار عالی است و هیچ مشکلی نداریم. ۲ بازی دوستانه در تهران خواهیم داشت و پس از آن در جام شهدا نیز شرکت می کنیم.

* مشکل مهرداد کفشگری برای ادامه همکاری با پرسپولیس حل شد؟

مهرداد بازیکن تیم ما است که سال گذشته در شرایط استاندارد مد نظر من قرار داشت اما مصدوم شد و جای او را بازیکنان دیگر با عملکرد بسیار خوبشان پر کردند.

* محسن مسلمان در ابتدای فصل هیچ جایی در ترکیب تیم شما نداشت اما امروز یکی از مهره های اصلی برانکو به حساب می آید آیا اول فصل به او اعتقاد نداشتید؟

مسلمان و حیدریه خیلی دیر به تیم ما اضافه شدند و برای هماهنگ شدن با تیم نیاز به زمان داشتند که توانستند از این زمان به بهترین شکل بهره ببرند. خوشحالم که مسلمان یا انصاری که دیر به پرسپولیس اضافه شدند پس از اضافه شدن به ترکیب اصلی به بهترین نفرات من تبدیل شدند و از شانسی که به آنها دادم به خوبی استفاده کنند.

* شرایط پرسپولیس برای نیم فصل دوم را چطور ارزیابی می کنید؟

تمام بازیکنان به سختی تمرین می کنند زیرا ۴ ماه بسیار سخت را در پیش رو داریم و انتظارم این است که در پایان قهرمانی را از چنگ استقلال تهران، استقلالخوزستان و ذوب آهن اصفهان در بیاوریم و دل هواداران خود را شاد کنیم.

* چند درصد شانس قهرمانی برای پرسپولیس قایل هستید؟

هیچ درصدی را نمی توان پیش بینی کرد اما ما با نتیجه هایی که گرفتیم نشان دادیم می توانیم در بالای جدول باشیم.

* چرا مثل همیشه با قدرت از قهرمانی حرف نمی زنید؟

چه شخصی می تواند چنین قولی دهد؟ من فقط می توانم در مورد چیز هایی که مطمئن هستم قول بدهم. در فوتبال هر اتفاقی ممکن است، به طور مثال شما بازی ما با نفت تهران را به یاد بیاورید که یک بر یک مساوی شد اما اگر در این مسابقه توپ های ما گل می شد بازی را باید ۷ بر یک می بردیم.ما برای قهرمانی جنگ خواهیم کرد و برای رسیدن به این مهم قول می دهم. در ۶ هفته اول فصل من حرف از جنگیدن برای قهرمانی می زدم و الان هم این حرف را می زنم زیرا را از روز نخست این خواسته من از تک تک بازیکنانم بوده است.
در ایران خیلی ها از من می خواهند قول دهم اما در واقع کسی قول قهرمانی می دهد عملی غیر طبیعی مرتکب شده است.

برانکو

* تیم شما از آن تیم هایی است که حتی اگر قهرمان نشوید هم هواداران آن را دوست دارند.

ما تیم خوبی را تدارک دیدیم و از ابتدای فصل در نظر داشتیم در بین سه تیم اول قرار بگیریم تا سهمیه حضور در لیگ قهرمانان اسیا را بدست بیاوریم البته آن چیزی که برای ما خیلی مهم است قهرمانی در لیگ خواهد بود که امیدوارم به این هدف خود نیز برسیم. تیمی برای پرسپولیس ساختیم که ظرفیت فوق العاده و انگیزه زیادی دارد البته این تیم همچنان نیاز به کار دارد.

* درخصوص خط خوردن نوراللهی از تیم فوتبال امید نظرتان چیست؟

این تصمیم سرمربی تیم امید است و باید دلیل خط خوردن نوراللهی را از او بپرسید اما این بازیکن در اردوی تیم امید مصدوم شد و این مساله از سوی پزشکان نیز قابل تایید است.
نوراللهی در آن زمان حتی چهار روز نتوانست تمرین کند و مجبور شد در باشگاه بماند و مصدومیت خود را برطرف کند و از نظر من نوراللهی هیچ خطایی انجام نداده است.

* به غیر از دروازه بان در چه پست هایی می خواهید بازیکن جذب کنید؟

در حال حاضر فقط دروازه بان می خواهیم و هیچ بازیکن دیگری به ما اضافه نخواهد شد. صدرصد برای فصل بعد بازیکن جدید جذب خواهیم کرد البته در آن زمان هم شاید در نهایت ۳ بازیکن جدید به تیم خود تزریق کنیم.

* شما برای فصل آینده هم به دنبال معرفی بازیکنان جوان به فوتبال ایران خواهید بود؟

قبلا این توانایی را نشان دادم و بازهم این کار را خواهم کرد. شما می دانید من از بازیکنان بسیار جوانی چون محمد انصاری، حیدریه، رحمتی، کمندانی، علیپور در پرسپولیس استفاده می کنم و در کنار این افراد فرشاد احمدزاده، نوراللهی، مسلمان، عالیشاه و طارمی و تقریبا اکثر بازیکنان ما جوان هستند.

* شما از زمان حضورتان در پرسپولیس در هتل المپیک زندگی می کنید آیا زندگی در هتل برای شما سخت نیست؟

خیر- ما چهار مربی هستیم که نمی توانیم در کنار هم زندگی کنیم اما باید نزدیک به هم باشیم تا مرتب درخصوص پرسپولیس باهم صحبت کنیم پس برای اینگونه زندگی بهترین مکان برای اسکان، هتل است. همچنین من در گذشته در منطقه ای زندگی می کردم که برای رسیدن به محل تمرین یا ورزشگاه آزادی حداقل روزی ۳ ساعت وقتم گرفته می شد درحالی که در هتل المپیک برای رسیدن به محل تمرین فقط ۱۰ دقیقه و برای رفتن به ورزشگاه آزادی فقط ۵ دقیقه زمان می گذارم و این فوق العاده است.

* تیم فوتبال امید ایران ۲ بازی در مسابقات انتخابی برگزار کرده است آیا شما شانسی برای صعود این تیم به مسابقات المپیک قایل هستید؟

نمی خواهم درخصوص تیم امید صحبت کنم زیرا از موقعیت و شرایط این تیم آگاه نیستم اما به عنوان یک طرفدار تیم ملی ایران باید بگویم از شکست مقابل قطر به شدت ناراحت هستم. دوست داریم بهترین تیم را در اختیار داشته باشیم و امیدوارم در بازی آینده مقابل چین موفق باشیم. چین از قطر و سوریه شکست خورده و فکر می کنم این تیم را شکست داده و به مرحله بعد صعود خواهیم کرد.

* شما فوتبال ایران را به خوبی می شناسید فکر می کنید چرا تیم های پایه ما از جمله تیم امید۴۰ سال است نتوانسته به این مسابقات راه پیدا کند و چرا در کار پایه موفق نیستیم؟

خیلی برای من سخت است در مورد علت این مساله صحبت کنم زیرا نمی توانم به جزئیات بپردازم. در ایران بازیکنان جوان و با کیفیت زیادی وجود دارند و در میان نفرات تیم امید هم می توان بازیکنانی با پتانسیل فوق العاده پیدا کرد. اکثر این بازیکنان بسیار با کیفیت و حتی در لیگ برتر ایران در ترکیب ثابت تیمشان قرار دارند. همه انتظار بهترین نتیجه را داریم اما این بستگی به تفکرات کادر فنی و نحوه تمرین بازیکنان دارد. مطمئن هستم درس هایی از باخت به قطر خواهیم گرفت و اطمینان دارم در بازی های آینده بهتر به میدان می رویم و نتیجه قابل قبول تری خواهیم گرفت.

* مسی به عنوان بهترین بازیکن سال دنیا انتخاب شد درحالی که رونالدو جدی ترین رقیب بود آیا به نظر شما مسی گزینه بهتری بود؟

مسی و رونالدو در ۱۰ سال اخیر فوتبال، مردم دنیا را به خود جذب کردند و قطعا بهترین های فوتبال دنیا هستند. خیلی سخت است که ۱۰ سال بهترین عملکرد را داشته باشی، هر ۲ آنها سزاوار بهترین بودن هستند اما به نظر من مسی بهترین بازیکن است. مسی از رونالدو بهتر بازی می کند و خیلی بهتر تمرین می کند و می تواند نتیجه بازی را تغییر دهد مانند بازی ایران و آر‍ژانتین که شما دیدید وقتی هیچ کاری از سایر بازیکنان بر نمی آید، مسی گل می زند. این دو بازیکن فقط به دنبال موفقیت بیشتر برای ثبت نامشان در تاریخ هستند البته مسی برای رفتن به تاریخ شانس بیشتری دارد. به عنوان یک عضو فوتبال به حضور او این دو بازیکن افتخار می کنم.
خیلی ها مثل شما رونالدو را انتخاب کردند و این دقیقا همان چیزی است که فقط در فوتبال می بینید. نظرات مختلف باعث زیبا تر شدن فوتبال خواهد شد و دقیقا کری خوانی های میان هواداران این دو بازیکن به جذاب تر شدن مراسم بهترین بازیکن جهان کمک می کند.

* قبول دارید بیشتر بودن موفقیت های مسی نسبت به رونالدو به خاطر بازیکنان توانمند تری است که در کنار او بازی می کنند؟

کاملا موافقم و هیچ بازیکنی نمی تواند به تنهایی بازی کند. مسی بدون بازیکنانی که در کنارش هستند نمی تواند بهترین بازیکن دنیا باشد. خیلی مهم است چه کسانی در کنار یک بازیکن بازی می کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *