مزایده گوگل برای پتنت های باتری

گوگل

کمپانی گوگل پس از خرید موتورولا پتنت های باتری بدست آمده از این شرکت را به مزایده گذاشته است؛ با ما همراه باشید.

این کمپانی ۱۳۸ پتنت آمریکایی و ۶۹ الگوی تجاری غیر آمریکایی که در ۶ دسته جداگانه طبقه بندی نموده را به مزایده گذاشته. این دسته ها شامل فناوری های شارژ، بسته بندی، شیمی، تولید، سخت افزار و باتری های هیبریدی می شوند. برای نمونه می توان گفت دسته سخت افزار، تکنولوژی هایی همانند ارتباط دهنده های داخلی باتری برای سلول ها در وسایل نقلیه الکتریکی را شامل می گردد.

دلیل فروش این پتنت ها این نیست که علاقه گوگل به این مسائل کم شده بلکه برای این است که استفاده های لازم را از آنها برده و دیگر به مالکیت شان نیاز ندارد (به زبان ساده تر ممکن است گوگل حالا یک پتنت را توسعه داده و نمونه ی بهتر و گران قدرتری از آن را به ثبت رسانده باشد).

در این میان جا دارد اشاره کنیم کمپانی های بنامی هستند که به خرید تکنولوژی باتری علاقه ویژه ای دارند و از جمله ی آنها می توان به اپل، بلک بری، سامسونگ، آی بی ام، کوالکام و تسلا اشاره نمود.

میزان شارژدهی باتری از مهم ترین مواردِ ساخت موبایل به شمار می رود زیرا این دیوایس ها فقط تا زمانی که شارژ داشته باشند قابل استفاده هستند و از این رو فناوری باتری برای کمپانی های سازنده از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در همین راستا باید گفت که پتنت ها نیز برای این صنعت حائز اهمیت هستند به طوری که وقتی یک الگوی تجاری برای فروش به مزایده گذاشته می شوند، برندها و شرکت های مختلفی تلاش می کنند تا آن را به دست آورند.

همچنین جا دارد یادآوری نمائیم که غول جستجوهای اینترنتی در سال ۲۰۱۲ میلادی با قیمت ۱۲٫۵ میلیارد دلار کمپانی موتورولا را خریداری نمود که این اقدام گوگل در آن زمان ابهاماتی را در پی داشت؛ اهالی مانتین ویو اگرچه به تولید موبایلی از خانواده ی نکسوس با خرید جدیدشان پرداختند و چندین پروژه ی دیگر را نیز با آنها کلید زدند ولی بخشی از اهداف شان در مسئله ای دیگر خلاصه می شد.

هدف مذکور این بود که گوگل از پتنت های بیشمار موتورولا استفاده نماید. در همین راستا باید بدانید پس از اینکه در سال ۲۰۱۴ میلادی این شرکت آمریکائی را به لنوو فروخت، تقریبا همه پتنت ها را به منظور حمایت از تولیدکننده ها و مشتری های اندرویدی نزد خود نگه داشت.

این تصمیم برای پیشگیری از غرق شدن اندروید و حمایت از آن در مرافعه های قانونی صورت گرفت تا از گزند کمپانی هایی همانند اپل یا اوراکل در امان بماند. اگر خاطرتان باشد در سال ۲۰۱۰ میلادی بود که اوراکل از گوگل برای استفاده از کدهای جاوا در اندروید شکایت کرده بود.

گوگل همیشه یکی از علاقه مندان الگوهای تجاری ثبت شده بوده و پیگیر ثبت پتنت های مختلف در دنیا به شمار رفته، به طوری که در سال ۲۰۱۵ میلادی امتیاز بیش از ۲۸۰۰ پتنت در آمریکای شمالی را از آن خود نموده بود که با این میزان در رتبه پنجم در میان شرکت های تکنولوژی قرار گرفته.

کمپانی IBM هم که در رتبه نخست قرار دارد، در طول ۲۳ سال، ۷۳۵۵ پتنت را به ثبت رسانده. از دیگر شرکت هایی که در فهرست برترین کمپانی های دارای بیشترین الگوهای تجاری ثبت شده در جهان قرار دارند می توان به سامسونگ، کانن، کوالکام، توشیبا، سونی، ال جی، اینتل و مایکروسافت اشاره نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *