نکاتی که هر آشپزی باید بداند

آشپز

در آشپزخانه معمولا اشتباهاتی رخ می دهد که کوچک دیده می شوند. اما در کل و برای یک آشپز حرفه ای مناسب نیستند. دانستن نکات آشپزی برای هر آشپز ضروری است.


۱- در اندازه گیری و پیمانه ها چشمی عمل می کنید

در نتیجه کیک شما خشک و سفت می شود یا غذای شما مزه خوبی ندارد. یادتان باشد که پیمانه ها را درست انتخاب کنید. به خصوص در کیک پزی، اندازه ها اهمیت زیادی دارند.

۲ – می جوشانید در حالیکه باید نیمجوش کنید

این یکی از رایج ترین اشتباهات در آشپزی است. مثلاً وقتی قرار است که گوشت را چند ساعت روی شعله کم نیمجوش کنید، در عرض یک ساعت می گذارید روی شعله بالا بجوشد و بپزد. بدین ترتیب گوشت سفت و خشک می شود.

۳ – قبل از شروع آشپزی، کل دستور پخت غذا را نمی خوانید

حتی بهترین دستورها هم ممکن است همه اطلاعات را اول دستور ننوشته باشند. آشپز عاقل اول کل دستور را می خواند و همه مواد لازم را آماده می کند و بعد شعله اجاق را روشن می کند.این یکی از نکات مهم آشپزی میباشد.

۴ – ماهیتابه را پر می کنید

غذا وقتی می پزد، رطوبت پخش می کند، پس باید برای خارج شدن بخار جا بگذارید. وقتی ماهیتابه را پر می کنید و عجله دارید، همه جای مواد خوب نمی پزد و نتیجه خوبی نمی گیرید.

۵ – زود به زود غذا را بر می گردانید

وقتی این کار را می کنید، غذا خشک می شود، تکه تکه می شود یا پوشش آن کنده می شود. به خصوص برای غذاهای سوخاری نباید این کار را کرد.

۶ – قبل از اضافه کردن غذا، ماهیتابه را به اندازه کافی داغ نمی کنید

یکی از نکات مهم آشپزی اینکه آشپزهای تازه وارد قبل از اضافه کردن روغن و ریختن پیاز برای سرخ کردن، آن را خوب داغ نمی کنند. برای تفت دادن سبزیجات باید ماهیتابه داغ باشد.

۷ – بعد از پختن گوشت باید بگذارید استراحت کند

وقتی گوشت را کبابی، گریل یا تفت می دهید، باید بگذارید تا مدتی بعد از برداشتن از روی حرارت، در دمای اتاق بماند. این زمان سرد شدن باعث می شود که آب گوشت به مغز و جاهای دیگر آن بطور یکنواخت پخش شود.

۸ – از دماسنج گوشت استفاده نمی کنید

در نتیجه گوشت را زیادی می پزید یا اصلاً مغز گوشت شما نپخته است. دماسنج گوشت قیمت زیادی ندارد، ولی خیلی بکار می آید.

۹ – گوشت را در جهت رشته های آن می برید

یکی از نکات مهم آشپزی این که گوشت را باید در جهت عمود بر رشته های آن برش زد. برای گوشت های استیک و غیره همیشه جهت رشته ها را پیدا کنید و مخالف آن برش بزنید.

۱۰ – سبزیجات را بعد از رسیدن به پخت دلخواه، شوکه نمی کنید

لوبیاسبز، بروکلی یا مارچوبه را ۳ تا ۷ دقیقه در آب جوش می اندازید و به بافت و پخت دلخواه شما می رسند، ولی بعد از پخت آنها را با قاشق درنمی آورید و در آب یخ نمی اندازید. انداختن سبزیجات در آب یخ یا آبکشی آنها با آب سرد باعث می شود که روند پخت آنها متوقف شود و بیشتر از آن نرم نشوند.

۱۱-  زمانی که برای برش زدن، پوست کندن، چاشنی زدن و پخت غذا آماده هستید، تنها چیزی که نیاز دارید را بردارید.

اگر گرسنه هستید، قبل از شروع کار سریعاً یک خوراک مختصر بخورید تا با این کار درباره‌ی چیزی که قرار است بخورید و مقدار آن، مطلع و هوشیار بمانید. برای یک رژیم غذایی چیزی زیان‌بارتر از یک فرد گرسنه‌ی آشپز نیست.

آشپزی در زمانی که شکم شما خالی بوده و غاروغور می‌کند سبب می‌شود به سرعت ذهنتان از اینکه چه مقدار خوراک سرپایی خورده‌اید منحرف شود. زمانی که غذایتان تمام شود، حتی دیگر گرسنه نیستید.

۱۲- افزودن مقدار زیاد روغن به غذا

روغن یک افزودنی عالی برای هر غذایی است. درست است که شما همیشه می‌خواهید انتخاب‌های سالم‌تری برای روغن داشته باشید، اما مقدار زیاد آن‌ها هم می‌تواند بد باشد.

روغن‌ در آشپزی لازم است، اما شما نیاز به یک مقدار مشخص دارید. هر مقداری که بیش از آن مقدار به غذا اضافه شود تنها کالری اضافه است.

۱۳-. دستورات غذایی چیزی ثابت و غیرقابل تغییر نیستند

به یک دستور تهیه غذا به عنوان چیزی بیش از یک پیشنهاد فکر کنید. زمانی که یک دستور غذایی را دنبال می‌کنید، سعی کنید تا مواردی برای ارتقای سلامت غذا در آن ایجاد کنید. برای مثال، هر زمان که دستور غذا استفاده از پنیر خامه‌ای را می‌گوید، یک جایگزین خوب برای این پنیر، ماست یونانی است. این ماده فواید غذایی بیشتری برای سلامت بدن دارد.

۱۴-. به مقدار هر پُرس غذا توجه کنید

مقدار هر پُرس غذا در اصل به مقدار غذایی گفته می‌شود که شما در بشقاب خود می‌ریزید، اما درعین‌حال باید کمی اطلاعات پایه‌ نیز در مورد این که چگونه مواد را زمانی که در آشپزخانه‌ هستید اندازه‌گیری کنید داشته باشید.

چندین روش میانبر وجود دارند که می‌توانید یاد بگیرید، بنابراین نیازی به یک پیمانه‌ی اندازه‌گیری نخواهید داشت. واقعاً چیزی که نیاز دارید در دست شماست … و من کاملاً مطمئنم که شما آن‌ را با خود دارید.
فقط این‌ها را در ذهن داشته باشید:

• یک مشت حدود یک پیمانه است

• فضای انگشت اشاره‌ی شما حدود ۱ قاشق چای‌خوری است.

• پایین دو انگشت گره کرده به اندازه‌ی نصف پیمانه است

• فضای انگشت شصت شما حدود ۱ قاشق غذاخوری است

• کف دست شما حدود ۸۵ گرم گوشت است.

• دست شما در حالتی که مثل فنجان جمع شود تقریباً به اندازه‌ی ۲۸ گرم است.

۱۵-. مواد باقی‌مانده را فراموش نکنید

زمانی که سرو غذای شما تمام شد، باقی‌مانده‌ی غذا را در یک ظرف نگهداری غذا بریزید. اول از همه این کار پول شما برای خرید غذا در آینده را ذخیره می‌کند و همچنین باعث می‌شود زمانی که صرف پخت این غذا کرده‌اید هدر نرود.

دوما اینکار شما را از خوردن باقی غذا فقط به این خاطر که جلوی شماست منع می‌کند. تنها دیدن اینکه غذا جلوی شماست سبب می‌شود فکر کنید سیرنشده‌اید، درحالی‌که بدن شما در حقیقت به چیز بیشتری نیاز ندارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *