تهدید جدید امنیتی برای ۶۶ درصد از دستگاه های اندرویدی

باگ جدید اندروید

یک باگ جدید کشف شده در کرنل لینوکس امنیت ۶۶ درصد از دستگاه هایی که از پلتفرم اندروید استفاده می کنند را به خطر انداخته است.

گفته می شود که یک آسیب پذیری روز-صفر جدید در کرنل لینوکس مرتبط به اندروید شناسایی شده است. تیم تحقیقاتی «پرسپشن پوینت» که آسیب پذیری مذکور را کشف کرده می گوید این نقص امنیتی تقریباً از حوالی سال ۲۰۱۲ وجود داشته و بر مبنای آن احتمال می رود که ۶۶ درصد از دستگاه های تحت پلتفرم موبایلی گوگل در مخاطره باشند.

خبر خوب در این رابطه اینکه تیم تحقیقاتی یاد شده خاطر نشان ساخته تا به امروز هیچ تلاشی مبنی بر بهره برداری از حفره ی موجود را رویت نکرده و ظاهراً تا پیش از آنها کسی از این مسئله مطلع نبوده. البته این تیم می افزاید می بایست هر چه سریع تر نقیصه ی موجود برطرف شود تا خطری اطلاعات کاربران را تهدید نکند.

در همین راستا امروز گزارش دومی هم منتشر شده و در آن آمده، بر اساس آسیب پذیری روز-صفر تازه کشف شده یک بدافزار قادر خواهد بود مولفه های امنیتی را زیر پا گذشته و برخی از قابلیت های اندروید را تحت کنترل خود بگیرد.

با سواستفاده از این حفره‌ی امنیتی و با استفاده از یک بدافزار می‌توان بخشی از عملکردهای اندروید را در دست گرفت که از این عملکردها می‌توان به دوربین، میکروفون، جی‌پی‌اس و داده‌های شخصی اشاره کرد.

کمپانی ساکن مانتین ویو در بیانیه خود گفته دستگاه های تحت خطر «بسیار کمتر از آن چیزی هستند که در گزارش ها ذکر شده» و نباید نگرانی زیادی از این بابت داشت، اما با این وجود یک وصله امنیتی در ماه مارس منتشر خواهد شد که مشکل را برطرف خواهد کرد.

البته گوگل مدعی است که سیستم عامل اندروید توسط اپلیکیشن‌های مختلف نمی‌تواند مورد هجوم قرار بگیرد. گوگل می‌گوید دستگاه‌های اندرویدی که در خطر قرار دارند بسیار کمتر از مقدار پیش‌بینی شده‌ی اولیه هستند. با این حال این شرکت قصد دارد تا با ارائه‌ی بسته‌ی بروزرسانی باگ موجود را برطرف کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *