اپل و درآمدی یک میلیارد دلاری از تبلیغات گوگل

گوگل

پس از فاش شدن درآمد گوگل از پلتفرم اندروید توسط اوراکل حالا نوبت به اطلاعاتی از درآمد اپل از تبلیغات گوگل است؛ با ما همراه باشید.

براساس مدارک ارائه شده در دادگاه اوراکل و گوگل، اپل در سال ۲۰۱۴، مبلغ ۱ میلیارد دلار از غول جستجو دریافت کرده. گویا این دو شرکت آمریکایی قراردادی دارند که طی آن، به ازای هر تبلیغ نمایش داده شده در محصولات اپل، باید سهمی به شرکت کوپرتینویی پرداخت شود. سخنگویان هر دو کمپانی نظری در این رابطه اعلام نکردند.

اپل و گوگل هر دو از دادگاه خواسته‌اند تا اطلاعات مربوط به توافق این دو کمپانی بر روی جستجو، فاش نشود و گوگل از این اسناد با عنوان «فوق‌العاده حساس» یاد کرده است. گوگل از دادگاه خواسته است تا این اسناد را مخفی نگاه دارد چرا که این اطلاعات ممکن است باعث شود تا دیگر کمپانی‌ها مبالغ بیشتری را برای همکاری با گوگل طلب کنند.

وکیل اوراکل در جلسه دادگاه که ۱۴ ژانویه برگزار شد گفت درصد درآمد ۳۴ درصد بوده است. با این حال ابهامی در جمله وی وجود دارد. مشخص نیست که ۳۴ درصد متعلق به گوگل بوده یا اینکه اپل بابت هر نمایش ۳۴ درصد از درآمد کل را دریافت کرده است.

رابرت فن نست، وکیل گوگل در ارتباط با اعلام این آمار و ارقام بسیار ناخشنود بود درخواست حذف آن ها از دستور کار دادگاه را داشت در حالی که قاضی مخالفت خود را اعلام نمود. به ادعای وکلا، حال که این رقم به صورت عمومی اعلام شده و کمپانی های دیگر از جزئیات قرارداد مطلع شده اند، گوگل قدرت مذاکره خود را از دست داده است و در این میان کسی جز Annette Hurst، وکیل اوراکل مقصر نیست.

گوگل که سال ۲۰۱۴ درآمد ۶۶ میلیارد دلاری داشته است بخشی از این درآمد را به خاطر توافق با اپل بدست آورده است و با پرداخت ۱ میلیارد دلار به اپل، رقبا را از پلتفرم بزرگ اپل دور کرده است.

پیش‌تر گزارش شده بود که مریسا میر – مدیرعامل یاهو نیز در سال ۲۰۱۴ تلاش کرده تا موتورجستجوی یاهو را جایگزین گوگل در آیفون کند اما موفق نشده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *