واکنش گوگل به نقص امنیتی ۶۶ درصد دستگاه های اندرویدی

واکنش گوگل

دیروز خبری از نقص کرنل لینیوکس منتشر شد که امنیت ۶۶ درصد دستگاه های اندرویدی را به خطر می انداخت. اکنون گوگل به این خبر واکنش نشان داده است.

در خبر مذکور گفتیم که تیم یاد شده دریافته این نقص از سال ۲۰۱۲ در هسته سیستم عامل لینوکس وجود داشته، اما تا به حال کسی از آن برای نفوذ و دزدی اطلاعات بهره نبرده است.

کمی بعد گوگل به این خبر واکنش نشان داد و اعلام کرد که این نقص چندان نگران کننده نیست و تعداد ابزارهایی که ممکن است از این جهت آسیب پذیر باشند بسیار کمتر از عدد ادعایی «پرسپشن پوینت» است.

اکنون این غول دنیای اینترنت و مالک پلتفرم اندروید توضیحات بیشتری را در این خصوص در اختیار رسانه ها قرار داده است. در بیانیه گوگل این چنین اعلام شده:

«از آنجا که تا پیش از این هیچ گونه هشداری در خصوص این نقص امنیتی به دست ما نرسیده بود، تیم فنی ما کار خود را برای بررسی صحت آن آغاز کرده است، با این وجود، ما باور داریم که تعداد دستگاه های متاثر از این نقص بسیار کمتر از تعداد مورد ادعای آن تیم تحقیقاتی است.»

کمپانی گوگل می گوید که گجت های مجهز به اندروید ۵ و جدیدتر از آن به دلیل داشتن لایه امنیتی Android SELinux policy از این خطر امنیتی مصون هستند، چرا که این لایه محافظتی جدید مانع از دسترسی غیر مجاز اپلیکیشن های واسط به کدهای هسته سیستم عامل می شود. علاوه بر این، بسیاری از ابزارهای مبتنی بر اندروید ۴.۴ و بعد از آن فاقد نقص های امنیتی کرنل لینوکس نسخه ۳٫۸ هستند.

اما برای نسخه های قدیمی تر که هنوز روی میلیون ها موبایل و تبلت در سراسر دنیا نصب هستند، کمپانی گوگل به زودی یک وصله امنیتی را جهت رفع مشکل منتشر خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *