نزدیک شدن به انتشار گزارش مالی اپل و سوال درباره بحران اپل

کمپانی اپل

بامداد چهارشنبه گزارش مالی کمپانی اپل منتشر خواهد شد و با نزدیک شدن به این تاریخ سوالی با موضوع بحران اپل در ذهن ها به وجود می آید.

انتظار می رود چهارشنبه مصادف با هفت بهمن ماه، زمانی که در ساعت ۰۰:۳۰ دقیقه بامداد بازارهای تجارت جهانی به کار خود پایان می دهند کمپانی اپل رسماً‌ گزارش خودش از فصل اول سال مالی ۲۰۱۶ را منتشر کند. اعداد و ارقام این گزارش دستاوردهای اکتبر الی دسامبر را روایت خواهند کرد و بیانگر عملکرد ابر کمپانی ساکن کوپرتینو در فصل منتهی به تعطیلات سال نوی میلادی هستند.

با شنیدن موضوعی که در بالا آمد به این پرسش می رسیم که آیا اکنون با بازاری اشباع شده از تلفن های هوشمند اپل رو به رو هستیم؟ کمپانی مذکور در حالی امسال شاهد رشدی یک درصدی است که سال ۲۰۱۴ و در فصل منتهی به تعطیلات رشد سالانه ای ۴۶ درصدی را با افتخار به رخ رقبای خود می کشید.
اهالی وال استریت حدس می زنند کمپانی مذکور در گزارش مالی اش فروش ۷۵.۵ میلیون دستگاه آیفون را به ثبت رسانده باشد و این در حالیست که در سه ماهه مشابه سال گذشته ۷۴.۵ میلیون از همین نوع اسمارت فون توسط کاربران خریداری شده بود و لذا به این ترتیب شاهد رشد سالانه ای بسیار اندک یعنی یک درصدی -برای میزان فروش آیفون- خواهیم بود.

نکته در اینجاست که اوضاع می تواند حتی از این هم بدتر شود. اپل پیش بینی می کند در فصل مالی جاری که به ماه مارس ختم می گردد ۵۴.۶ میلیون آیفون بفروشد و بد نیست بدانید در سه ماهه مشابه سال گذشته آنها ۶۱.۲ میلیون اسمارت فون فروخته اند. بنابراین منفی شدن میزان رشد هم یکی از احتمالات مطرح خواهد بود؛ اتفاقی که می توانیم برای نخستین بار در تاریخ شرکت مورد بحث و همچنین تاریخ آیفون شاهدش باشیم.

گفتنی است که بیشتر تحلیل گران امیدی به بهبود اوضاع تا پیش از رونمایی آیفون ۷ ندارند. به صورت سنتی اسمارت فون مورد اشاره می بایست با طراحی کاملاً‌ دگرگون شده همراه گشته باشد؛ شایعاتی وجود دارند که می گویند شاید این موبایل ضد آب بوده و ضمناً‌ در یک تصمیم دارای ریسک بالا درگاه ۳.۵ میلی متری هدفون نیز از آن حذف گشته باشد تا شاهد محصولی باریک تر و البته دارای کیفیت پخش صدای بالاتر از طریق هدفون باشیم.

افزایش ظرفیت باتری نیز از دیگر احتمالات مطرح به حساب می آید و کمپانی اپل امیدوار است با این دگرگونی ها دوباره آیفون خود را به اوج باز گردانده و بحران را بسیار سریع خاتمه بخشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *