داروی نیزورال و معرفی مکانسیم اثر، نحوه استفاده و نکات حین مصرف

داروی نیزورال (کتوکونازول) یک داروی ضد قارچی است که با عفونت‌های ناشی از قارچ مبارزه می‌کند. از داروی نیزارول برای درمان عفونت‌های قارچی ادامه خواندن داروی نیزورال و معرفی مکانسیم اثر، نحوه استفاده و نکات حین مصرف

معرفی کامل قطره چشمی دورزول (Durezole) ؛ درمان درد و تورم چشم

قطره‌ی چشمی دورزول (Durezole) یا دیفلوپردنیت افتالمیک (difluprednate ophthalmic) چیست و چه کاربردهایی دارد؟ در چه شرایطی و به چه صورت مصرف می شود؟ ادامه خواندن معرفی کامل قطره چشمی دورزول (Durezole) ؛ درمان درد و تورم چشم

داروی زوسین و معرفی مکانسیم اثر، نحوه استفاده و نکات حین مصرف

داروی زوسین (Zosyn ) حاوی ترکیبی از داروهای piperacillin و تازوباکتام است. Piperacillin و تازوباکتام، آنتی‌بیوتیک‌های پنی‌سیلین هستند که با باکتری‌های ادامه خواندن داروی زوسین و معرفی مکانسیم اثر، نحوه استفاده و نکات حین مصرف

داروی زتیا (ezetimibe) و معرفی جامع و کامل این داروی پایین آورنده کلسترول

داروی زتیا (ezetimibe) دارویی است که مقدار کلسترول جذب‌شده توسط بدن را کاهش می‌دهد. از این دارو برای درمان کلسترول بالا استفاده می‌شود. ادامه خواندن داروی زتیا (ezetimibe) و معرفی جامع و کامل این داروی پایین آورنده کلسترول

داروی اوفو (Ofev) و نگاهی جامع به اثرات و عوارض جانبی این دارو

داروی اوفو (Ofev) برای کنترل یک بیماری ریوی به نام فیبروز ریوی ایدیوپاتیک (IPF) مورداستفاده قرار می‌گیرد. IPF باعث ایجاد زخم شدن بافتی می‌شود ادامه خواندن داروی اوفو (Ofev) و نگاهی جامع به اثرات و عوارض جانبی این دارو

درباره‌ داروی گاباپنتین (Gabapentin) چه می دانید؟ موارد مصرف، عوارض جانبی و نکات مهم

در این مطلب، به بررسی داروی گاباپنتین ، که یک داروی مقابله کننده با حملات (داروی ضد صرع یا ضد تشنج) به شمار می‌رود، می‌پردازیم. ادامه خواندن درباره‌ داروی گاباپنتین (Gabapentin) چه می دانید؟ موارد مصرف، عوارض جانبی و نکات مهم

پلاویکس (کلوپیدوگرل): معرفی دارو و نکات کلیدی حین مصرف

پلاویکس

پلاویکس (کلوپیدوگرل) دارویی  است که به  جلوگیری از چسبیدن  پلاکت ها در خون به یکدیگر و  عدم تشکیل  حالت لخته  در خون کمک می کند. ادامه خواندن پلاویکس (کلوپیدوگرل): معرفی دارو و نکات کلیدی حین مصرف

امپرازول(Omeprazole) : نکات کلیدی در مورد استفاده از این دارو

امپرازول

امپرازول (Prilosec، Zegerid) متعلق به گروهی از داروها به نام مهارکننده های پمپ پروتون است  که برای درمان بعضی از بیماری های دستگاه گوارش توسط ادامه خواندن امپرازول(Omeprazole) : نکات کلیدی در مورد استفاده از این دارو

زوکور (سیمو استاتین): معرفی دارو و نکات کلیدی برای مصرف و عوارض شایع

زوکور
زوکور (سیمواستاتین) متعلق به یک گروه از داروها به نام که HMG CoA ردوکتاز، و یا استاتین است. سیمواستاتین سطوح کلسترول “بد” (لیپوپروتئین با چگالی کم یا LDL) و تری گلیسیرید را  در خون کاهش می‌دهد، در حالی که باعث  افزایش سطح کلسترول “خوب” (لیپوپروتئین با چگالی بالا یا HDL) در خون می‌شود.

موارد مصرف

زوکور برای کاهش کلسترول و تری گلیسیرید (نوع چربی) در خون استفاده می‌شود.

این دارو همچنین برای  کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی، و سایر مشکلات قلبی در افراد مبتلا به دیابت، بیماری عروق کرونر قلب، و یا دیگر عوامل خطر استفاده می‌شود.

زوکور  در بزرگ سالان و کودکانی که حداقل ۱۰ سال سن دارند،  استفاده می‌شود.

همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده است،  استفاده  شود.

اطلاعات مهمی  که باید  قبل از استفاده از زوکور  بدانید

در موارد نادر، این دارو  می‌تواند  باعث ایجاد  یک بیماری شود  که منجر به تجزیه بافت‌های عضلانی اسکلتی و نارسایی کلیه می‌شود. اگر شما درد غیر قابل توضیح عضلانی، حساسیت به لمس، یا ضعف  به خصوص اگر شما همچنین دچار تب، خستگی غیر معمول، و ادرار تیره رنگ هستید ،  به دکتر خود اطلاع دهید.

این دارو را  در اندازه‌های  بزرگ‌تر و یا کوچکتر از مقدار تجویز و توصیه شده مصرف نکنید. راهنماهای بر روی برچسب داروی  تجویز شده  را خوانده و براساس آن عمل کنید. مصرف بیش از حد این دارو ممکن است منجر به  عوارض جانبی جدی یا تهدید کننده زندگی شود.

قبل از مصرف این دارو، اگر شما تا کنون کبد و یا بیماری کلیه، دیابت، یا بیماری‌های تیروئید حال، اگر شما از نژاد  چینی هستید، و یا اگر بیش از  بار ۲ در روز مشروبات الکلی می‌نوشید، با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو می‌تواند به  جنین آسیب برساند یا باعث نقص هنگام تولد شود. اگر شما حامله هستید، از این دارو استفاده نکنید.

گریپ فروت و آب گریپ فروت ممکن است با سیمواستاتین تداخل داشته باشند و منجر به اثرات بالقوه خطرناک شوند. محصولات گریپ فروت را در حالی که این دارو را مصرف می‌کنید، میل نکنید.

بعضی از داروها زمانی که هم زمان با زوکور استفاده شود، می‌تواند عوارض ناخواسته و یا خطرناک شود. دکتر شما ممکن است نیاز به تغییر برنامه درمانی شما در صورت استفاده  شما از آنتی بیوتیک های خاص و یا داروهای ضد قارچ، دارو هپاتیت سی، داروی قلب، و یا داروهایی که برای درمان اچ آی وی / ایدز به کار می‌رود، داشته باشد.

به محض  اینکه از بارداری خود اطلاع پیدا کردید، مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما  دچار حساسیت به سیمواستاتین هستند و یا  باردار یا شیرده هستند، و یا مبتلا به بیماری کبدی فعال هستید از مصرف داروی زوکور اجتناب کنید.

داروهای زیر اگر به همراه زوکور مصرف شوند، می‌توانند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی جدی  را افزایش دهند. این داروها نباید هم زمان با مصرف زوکور، مصرف شوند :

سیکلوسپورین

دانازول

ژمفیبروزیل

نفازودون

آنتی بیوتیک هایی مانند: کلاریترومایسین، اریترومایسین، تلیترومایسین

داروهای ضد قارچ مانند: ایتراکونازول، کتوکونازول، posaconazole وریکونازول

داروهای هپاتیت C مانند: boceprevir، telaprevir

داروهای HIV / AIDS  : atazanavir, cobicistat (Stribild, Tybost), darunavir, fosamprenavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir, saquinavir, tipranavir.

اگر هر کدام از داروهای زیر را در حال حاضر مصرف می‌کنید قبل از شروع مصرف زوکور با پزشک خود مشورت کنید:

lomitapide

داروی قلب مانند: آمیودارون، آملودیپین، دیلتیازم، درونیدرونات، ranolazine، وراپامیل.

برای اطمینان از اینکه مصرف زیترومکس برای شما خطری ندارد در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

سابقه بیماری‌های  کبدی

سابقه بیماری کلیوی

دیابت

بیماری‌های تیروئید

اگر بیش از  بار ۲ در روز مشروبات الکلی می‌نوشید

مصرف این دارو  می‌تواند  باعث یک بیماری شود  که منجر به تجزیه بافت‌های عضلانی اسکلتی و نارسایی کلیه می‌شود. این وضعیت ممکن است به احتمال زیاد در افراد مسن و در افرادی که بیماری کلیوی یا کم کاری تیروئید کنترل نشده  (کم کاری غده تیروئید) دارند، رخ دهد.

FDA رده بندی حاملگی X را برای این دارو در نظر گرفته است یعنی اینکه مصرف این دارو در زمالن بارداری مطلقاً ممنوع است. در حالی که شما  این دارو را مصرف می‌کنید از روش‌های پیش گیری از بارداری مطمئن استفاده کنید.

این از دارو ممکن است که از  شیر مادر عبور کند. اگر شما با شیر مادر یک نوزاد را تغذیه می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

چگونه باید زوکور   را مصرف کنید؟

زوکور را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. مصرف بیش از حد این دارو ممکن است منجر به  عوارض جانبی جدی یا تهدید کننده زندگی شود.

زوکور را معمولاً در هنگام خواب و یا با غذای شب مصرف می کنند. اگر شما بیش از این دارو یک بار در روز، آن را همراه با غذا میل کنید. دکتر شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان از  گرفتن  بهترین نتایج،  تغییر دهد.

در هنگام استفاده از این دارو، شما ممکن است  به آزمایش‌های مکرر خون نیاز داشته باشید.

شما ممکن است نیاز به مصرف   دراز مدت این دارو  برای درمان کلسترول بالا داشته باشید. شما ممکن است نیاز به توقف استفاده از این دارو برای یک زمان کوتاه داشته باشید  اگر شما عمل جراحی در پیش دارید  یا  دچار یک اورژانس پزشکی شده‌اید. مصرف این دارو  را متوقف نکنید مگر اینکه دکتر شما به شما بگوید.

مصرف این دارو  تنها بخشی از یک برنامه کامل از درمان است که همچنین شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن است. رژیم غذایی، دارو و روال ورزش خود را برای رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت  و نور خورشید، نگهداری شود.

درمان باید با توجه به پاسخ بیمار است.

تعیین سطوح  لیپید خون  باید پس از ۴ هفته پس از انجام درمان  و به صورت دوره وجود داشته باشد.

با توجه به افزایش خطر ابتلا به میوپاتی (از جمله رابدومیولیزبه خصوص در طول سال اول درمان، دوز ۸۰ میلی گرم باید برای  بیمارانی محدود استفاده شود  که  ۸۰ میلی گرم را برای  ۱۲ ماه یا بیشتر بدون شواهدی از سمیت عضلانی مصرف کرده‌اند.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت‌های پزشکی اورژانس، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

اجتناب از خوردن غذاهایی که سرشار از چربی یا کلسترول می‌باشد. اگر شما یک برنامه رژیم غذایی پایین آورنده کلسترول را دنبال نمی‌کنید  این دارو نمی‌تواند در پایین آوردن سطح کلسترول شما مؤثر باشد.

اجتناب از نوشیدن الکل. نوشیدن این مواد  می‌تواند  سطح‌ تری گلیسیرید را بالا برد و ممکن است خطر ابتلا به آسیب  های کبدی را افزایش دهد.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به زوکور  مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، سریعاً  با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

نشانه‌هایی از یک مشکل کلیه مانند  ادرار کردن کم و یا ناتوانی در ادرار کردن. ادرار کردن دردناک و یا مشکل. تورم در پا یا مچ پا. احساس خستگی و تنگی نفس

مشکلات کبدی، تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم)

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

سردرد

یبوست، تهوع، درد معده

علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، گلودرد

زوکور

چه داروهایی زوکور   را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از داروها می‌تواند با سیمواستاتین تداخل پیدا کنند. همه تداخلات این دارو  در اینجا ذکر نشده است.

با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

delavirdine

fenofibrate

فلوکونازول

منبع: مجله قرمز

این مقاله توسط مجله قرمز بصورت اختصاصی ترجمه شده است.

درباره‌ داروی گاباپنتین (Gabapentin) چه می دانید؟ – موارد مصرف، عوارض جانبی و نکات مهم

گاباپنتین

در این مطلب، به بررسی داروی گاباپنتین ، که یک داروی مقابله کننده با حملات (داروی ضد صرع یا ضد تشنج) به شمار می‌رود، می‌پردازیم. در ابتدا این دارو را معرفی کرده، سپس اطلاعات مهم و نکات لازم در مورد گاباپنتین را بیان می‌کنیم و همچنین به نحوه ی مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی می‌پردازی

معرفی دارو

گاباپنتین یک داروی ضد صرع یا ضد تشنج است که بر مواد شیمیایی و عصب هایی که باعث ایجاد تشنج و بعضی از دردها می‌شوند، تاثیر می‌گذارد. این دارو در بزرگسلان برای بهبود دردهای عصبی، که توسط ویروس تبخال یا ویروس زونا ایجاد می‌گردد، استفاده می‌شود. این دارو به نام های دیگری همچون Gralise, Horizant, Neurontin, Gabarone نیز معروف است. برند Horizant برای درمان سندرم پاهای بی قرار نیز استفاده می‌شود و برند Neurontin  از گاباپنتین، برای درمان تشنج در بزرگسالان و کودکان بالای سه سال به کار می‌رود. توجه شود که از نوعی از برندِ گاباپنتین که دکتر برای شما تجویز کرده است استفاده کنید. در هر زمانی که به داروخانه مراجعه می‌کنید تا بسته ی دیگری از این قرص را بخرید، حتما نوع آن را با نسخه ی تجویزی دتر خود مطابقت دهید تا مطمئن شوید که نوع درستِ این دارو را که برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده، مصرف می‌کنید.

نکات مهمی که قبل از مصرف گاباپنتین باید رعایت کرد

– این دارو را حتما با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف، تمامی مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده است را به دقت مطالعه نمایید.

– قبل از مصرف این دارو، در مورد شرایط سلامتی خود، آلرژی ها و تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، به دکتر خود اطلاعات لازم را بدهید.

– چنانچه به گاباپنتین حساسیت دارید، این دارو را مصرف ننمائید. برای اینکه از عدم تاثیرات سوء این دارو بر روی خود اطمینان داشته باشید، لازم است قبل از مصرف، اگر شامل موارد زیر می‌شوید، با پزشک خود در میان گذارید:

“بیماری های کلیوی (یا چنانچه در حال دیالیز شدن هستید)، بیماری صرع یا سایر ناهنجاری های تشنجی، دیابت، بیماری های کبدی، بیماری های قلبی”

اگر بیماری سندرم پاهای بی قرار دارید، چنانچه در شیفت شب مشغول به کار هستید، با دکتر خود در میان گذارید.

برخی از افراد در هنگام مصرف این دارو، دچار افکار خود کشی می‌شوند. بنابراین در طول دوره ی مصرف گاباپنتین، باید میزان بهبود شما توسط دکترتان در مراجعه های مرتب، چک شود. خانواده یا افرادی که پیرامون بیمار هستند، باید در مورد تغییرات خلق و خو یا علائم دیگر در فرد بیمار، مراقب باشند.

همچنین تا کنون مشخص نشده است که این دارو بر روی جنین تاثیر سوء خواهد گذاشت یا خیر. در هر صورت، قبل از مصرف این دارو چنانچه باردار هستید و یا قصد باردار شدن را دارید، با دکتر خود مشورت نمایید. اما ثابت شده است که این دارو در شیر مادر نفوذ کرده و می‌تواند منجر به خطراتی برای نوزاد شود. اگر در حال شیردهی به نوزاد خود هستید، به دکتر خود در این باره اطلاع دهید.

داروی گاباپنتین

نحوه ی مصرف

گاباپنتین را حتماً با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف، تمامی مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده است را به دقت مطالعه  نمایید. همچنین از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از مقداری که برای شما تجویز شده است، خودداری کنید و فقط در همان دوره‌ی زمانی که برای شما تجویز شده، آن را مصرف کنید.
برندِ Horizant گاباپنتین، نباید در طول روز مصرف شود. همچنین برای این که بهترین نتیجه را بگیرید، این برند را به همراه غذا، و در حوالی ساعت ۵ عصر مصرف نمائید. هر دوی برندهای Gralise  و Horizant که مربوط به این دارو هستند، بهتر است به همراه غذا استفاده شوند. برند Neurontin  می‌تواند به همراه غذا یا بدون آن مصرف گردد. نکته‌ای که در مورد Neurontin  لازم است توجه کنید این است که چنانچه نصف این قرص را مصرف کردید، در مصرف بعدی نصفه‌ی دیگر را مصرف نمایید و بین آن‌ها وقفه نیندازید. به عبارت دیگر، هر قرصی که به دو نیم تقسیم می‌کنید، باید در طی چند روز آتی و در اسرع وقت مصرف شود.

اگر پزشک شما در برند مورد استفاده، شدت یا نوع گاباپنتین تغییراتی را در نسخه‌ی تجویزی برای شما در نظر گرفت، میزان دوز مصرفی شما ممکن  است تغییر کند. در صورتی که در مورد نوع جدید این دارو که در داروخانه دریافت کردید، سوالاتی داشتید، از مسئول مربوطه بپرسید.

مصرف این دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید! حتی اگر با مصرف ناگهانی آن، احساس بهبود داشتید. قطع مصرف ناگهانی این دارو ممکن است باعث افزایش تشنج‌ها شود. درباره‌ی کاهش دوز مصرفی، از دستورالعمل پزشک تبعیت کنید.

بهتر است یک کارت شناسایی به همراه خود داشته باشید که در مواقع لزوم نشان دهد شما از داروی گاباپنتین یا هر گونه داروی دیگر مربوط به تشنج  استفاده می‌کنید.

لازم است بدانید این دارو ممکن است باعث مثبت شدن آزمایش اعتیاد شما شود. در صورتی که برای این کار به آزمایشگاه مراجعه کردید، توضیحات خود را مبنی بر مصرف داروی مورد نظر به مسئول مربوطه بدهید.

قرص‌ها و کپسول‌ها را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما و رطوبت قرار دهید. نوعِ مایع این دارو را در یخچال نگهداری کرده و از یخ زدگی آن نیز جلوگیری نمایید.

داروی گاباپنتین

مصرف بیش از اندازه یا کمتر از میزان لازم

اگر یک بار مصرف این دارو را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید، آن را مصرف کنید و آن را حتما در حین غذا خوردن مصرف ‌کنید. چنانچه زمانِ به یادآوری شما، بسیار نزدیک به زمانِ مصرفِ بعدی بود، دوز فراموش شده را مصرف نکنید . فقط در نوبت بعدی، گاباپنتین را مصرف کنید.

چنانچه بیشتر از میزان مورد نیاز، این دارو را مصرف کردید، به موارد اورژانسی در مورد مصرف زیاد این دارو مراجعه کنید و یا از پزشک کمک بگیرید.

در حین مصرف گاباپنتین، از مصرف چه دارو هایی باید اجتناب کرد؟

این دارو ممکن است بر روی توانایی فکر کردن یا واکنش نشان دادن فرد، تاثیر بگذارد. بنابراین اگر قصد دارید رانندگی کنید یا کاری که نیاز به هوشیاری دارد را انجام دهید، مراقب باشید.

از مصرف داروی ضد اسید معده، ۲ ساعت قبل و بعد از مصرف گاباپنتین، خودداری نمائید. به دلیل اینکه این دارو ممکن است فرآیند جذب گاباپنتین در بدن را دشوار سازد.

همچنین از مصرف الکل همزمان با مصرف این دارو خودداری کنید؛ چرا که می‌تواند برخی عوارض جانبی را ایجاد کند.

عوارض جانبی

اگر علائم مربوط به آلرژی داشتن به گاباپنتین (شامل کهیر، تنفس دشوار، التهاب یا ورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو) را مشاهده کردید، به دکتر خود اطلاع دهید. در صورتی که جوش‌های پوسیتی، با نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیکی شدید که می‌تواند بر سایر قسمت‌های بدن نیز تأثیر داشتهه باشد، داشتید به پزشک اطلاع دهید. مثلاً: تب، ادرار تیره رنگ، ادرار خونی، تورم غدد، گلو درد، خستگی یا ضعف شدید، کبودی یا خونریزی غیرعادی، دردهای عضلانی، زرد شدن چشم‌ها یا پوست (یرقان).

هر گونه علامت یا بدتر شدن علائم قبلی خود را به دکتر اطلاع دهید. مثلاً: تغییرات خلق و خو یا رفتار، اضطراب، افسردگی، احساس تلاطم و آشوب، احساس بی قراری، خشونت، به بیش فعالی (جسمی یا روحی)، داشتن افکار خودکشی یا صدمه زدن به خود.

در صورتی که موارد زیر را مشاهده کردید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید:

” افزایش تشنج، ضعف یا خستگی شدید، درد در بالای شکم، درد قفسه‌ی سینه، شروع سرفه یا بدتر شدن سرفه همراه با تب، تنفس دشوار، بی حسی یا مور مور شدن شدید، حرکات عقب و جلو شدن سریع چشم‌ها، مشکلات کلیوی مثل ادرار ناچیز یا عدم ادرار و یا ادرار دردناک یا دشوار، ورم کف پا یا مچ، احساس خستگی، تنفس کوتاه، واکنش‌های پوستی شدید، تب، گلو درد، التهاب صورت یا زبان، قرمز شدن چشم‌ها، دردهای پوستی به همراه جوش‌های پوستی بنفش یا قرمز که در حال گسترده شدن باشند (مخصوصاً در صورت یا ناحیه‌ی بالای بدن) که منجر به تاول زدن یا پوست انداختن شود. ”

احتمال رخ دادن عوارض جانبی در کودکانی که این دارو را مصرف می‌کنند بیشتر است. اگر هر کدام از علائم زیر را در اثر مصرف این دارو در کودک خود مشاهده کردید، با دکتر خود تماس بگیرید:

 • تغییرات رفتاری
 • مشکلات حافظه ای
  مشکلات تمرکزی
 • احساس بی قراری، تلاطم یا آشوب

عوارض جانبی متداول داروی گاباپنتین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– گیجی، خواب آلودگی

– سردرد

گاباپنتین

البته لازم است ذکر شود که ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز در صورت استفاده از این دارو رخ دهد که بسیار نادر است.

تاثیر داروهای دیگر بر گاباپنتین

مصرف همزمان این دارو با داروهای خواب آور، می‌تواند باعث خواب آلوده‌تر شدن فرد گردد. قبل از مصرف گاباپنتین به همراه یک قرص خواب آور، داروهای ضد درد مخدر، شل کننده‌ی عضلات، داروهای اضطراب، افسردگی یا تشنج با دکتر خود مشورت کنید. سایر داروها – از جمله ویتامین‌ها، داروو های بدون نسخه و داروهای گیاهی – نیز ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند. در صورت مصرف هر گونه دارو، یا قصد شروع مصرف یک دارو یا قطع آن، با پزشک حاذق در میان گذارید.

منبع: مجله قرمز به نقل از drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز بصورت اختصاصی ترجمه شده است.

آشنایی با داروی فلکسریل (Flexeril) – موارد مصرف، عوارض جانبی و نکات مهم

فلکسریل یا سیکلوبنزاپرین
در این مطلب، به بررسی داروی فلکسریل ، که نام عمومی آن سایکلوبنزاپرین (cyclobenzaprine) است، پرداخته می‌شود. ابتدا به معرفی این دارو و اطلاعات مهم درباره ی آن می‌پردازیم و سپس نحوه ی مصرف و عوارض جانبی فلکسریل را بیان می‌نمائیم.

معرفی دارو

فلکسریل، که با نام های تجاری Amrix و Fexmid نیز عرضه می‌شود، یک آرام کننده یا شل کننده ی عضلات است. نحوه ی تاثیرگذاری این دارو به این نحو است که مانع از حرکت سیگنال های عصبی – که به طرف مغز می‌روند تا احساس درد را منتقل کنند- می‌شود. این دارو بهتر است به همراه درمان های فیزیکی و استراحت فرد بیمار باشد تا وضعیت ماهیچه های فرد، که دردناک هستند و یا آسیب دیده اند، بهبود یابد. باید اشاره کرد که داروی مورد نظر ممکن است برای موارد دیگری نیز تجویز گردد.

فلکسریل و درد های عضلانی

اطلاعات مهم درباره ی فلکسریل

– اگر در حال استفاده از دارو های مهار کننده ی MAO  هستید (شامل ایزوکاربوکسازید یا مارپلن، ترانیل سیپرومین یا پارنات، فنلزین یا ناردیل، سلگیلین، الدپریل یا امسام) یا در ۱۴ روز گذشته این دارو ها را مصرف کرده اید، از سیکلوبنزاپرین یا فلکسریل، استفاده نکنید. عوارض جانبی خطرناکی در اثر تداخل دارویی این دو نوع دارو – فلکسریل با دارو های مهار کننده ی MAO و اثرات آن که هنوز در بدن باقی مانده باشد- می‌تواند رخ دهد که مشکلات جدی در سلامت فرد ممکن است ایجاد نماید.

– همچنین در صورتی که به تازگی یک حمله ی قلبی داشته اید، اختلال هایی در ضربان قلب خود دارید یا از نارسایی قلبی، سابقه ی ایست قلبی و مشکلات مربوط به آن و یا پرکاری تیروئید رنج می‌برید، از این دارو استفاده نکنید.

– داروی مورد نظر ممکن است باعث ایجاد شماری از عوارض جانبی شود که باعث اختلال در تفکر یا واکنش های شما شود. بنابراین در صورتی که رانندگی می‌کنید یا قصد انجام فعالیت دارید که نیاز به هوشیاری و حواس جمع دارد، متوجه عوارض این دارو باشید.

– در صورتی که از نوشیدنی های الکلی استفاده می‌کنید، این دارو را مصرف نکنید؛ چرا که ممکن است باعث افزایش برخی از عوارض جانبی آن شود.

نکات مهمی که قبل از مصرف فلکسریل باید رعایت کرد

باز هم یادآوری می‌شود که چنانچه از دارو های مهار کننده ی MAO  در طی ۱۴ روز اخیر استفاده کرده اید، فلکسریل را استفاده نکنید. عوارض جانبی خطرناکی در اثر تداخل دارویی این دو نوع دارو می‌تواند رخ دهد که مشکلات جدی در سلامت فرد ممکن است ایجاد نماید. اگر اخیرا حمله ی قلبی داشته اید یا یکی از موارد زیر درباره‌ی شما صادق است، از این دارو استفاده نکنید:

” اختلال در ضربان قلب یا سایر اختلالات قلبی، سابقه ی ایست قلبی یا پرکاری تیروئید”

همچنین در صورتی که سابقه ی حساسیت به هر نوع دارو دارید، حتما قبل از مصرف فلکسریل با دکتر خود در میان گذارید. علاوه بر این ها، اگر مشکلات ادراری، پروستات بزرگ، بیماری کوری تدریجی یا بیماری های کبدی دارید، قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید. اگر هر کدام از موارد بالا را شامل می‌شوید، ممکن است نیاز باشد قبل از مصرف این دارو، مقداری از آن بر روی شما تست شود تا اطمینان لازم در جهت مصرف ایمن داروی مورد نظر ایجاد شود.

به نظر نمی‌رسد این دارو بر روی جنین تاثیر سوئی داشته باشد؛ اما در هر صورت، چنانچه باردار هستید یا قصد بارداری دارید، با دکتر خود مطرح کنید. هنوز اطلاعی از اینکه آیا سیکلوبنزاپرین یا فلکسریل در شیر مادر نفوذ کرده و بر روی کودک اثر مخربی می‌گذارد، در دست نیست. بنابراین در دوره ی شیردهی خود، از این دارو بدون توصیه ی دکتر، استفاده نکنید.

نحوه ی مصرف

فلکسریل را حتما با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف، تمامی مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده است را به دقت مطالعه نمایید. همچنین از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از مقداری که برای شما تجویز شده است، خودداری کنید و فقط در همان دوره ی زمانی که برای شما تجویز شده، آن را مصرف کنید. دارو را با یک لیوان کامل آب مصرف کنید.

همچنین توجه داشته باشید که این دارو، تنها یک بخش از فرآیند درمانی را شامل می‌شود و بخش های دیگر – استراحت و درمان های جسمی و سایر اقدامات برای تسکین درد – نیز در فرآیند بهبود بیمار تاثیر گذار هستند.

دارو را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما، رطوبت و نور قرار دهید.

فلکسریل یا سیکلوبنزاپرین

مصرف بیش از اندازه یا کمتر از میزان لازم

اگر یک بار مصرف این دارو را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اما چنانچه زمانِ به یادآوری شما، بسیار نزدیک به زمانِ مصرفِ بعدی بود، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. فقط در نوبت بعدی، فلکسریل را مصرف کنید.

چنانچه بیشتر از میزان مورد نیاز، این دارو را مصرف کردید، به موارد اورژانسی در مورد مصرف زیاد این دارو مراجعه کنید و یا از پزشک کمک بگیرید. چرا که بیش از اندازه مصرف کردن این دارو می‌تواند کُشنده باشد.

علائمی که نشان می‌دهند بیش از میزان لازم فلکسریل را مصرف کرده اید عبارتند از:

” گیجی، ضربان تند قلب، لرزش، بریده بریده حرف زدن، سردرگمی و احساس پریشانی، حالت تهوع، استفراغ، توهم داشتن، درد قفسه ی سینه، تشنج. “

عوارض جانبی

اگر هر گونه علائم آلرژیکی نسبت به این دارو – شامل کهیر، به دشواری نفس کشیدن، التهاب صورت، لب ها، زبان یا گلو – در خود مشاهده کردید، حتما به دکتر اطلاع دهید.

عوارض جانبی جدی در اثر مصرف داروی فلکسریل عبارت است از:

 • ضربان قلب تن، با شدت زیاد و پرحجم یا ضربان نامنظم
 • درد در قفسه ی سینه یا احساس سنگینی در قفسه ی سینه، شیوع درد به ناحیه ی بازو یا شانه، حالت تهوع، تعریق، احساس بیماری (به طور کلی)
 • بی حسی یا ضعف ناگهانی، به خصوص در یک طرفِ بدن
 • سردرد، گیجی، ختلالات دیداری، اختلال در تکلم یا در تعادل که به صورت ناگهانی رخ دهد
 • احساس سبکی در سر، غش کردن
 • احساس سردرگمی، کاهش هماهنگی بدن، ضعف
 • حالت تهوع و درد شکمف تب خفیف، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع با رنگی شبیه خاک رس، زرد شدن چشم ها یا پوست (زردی یا یرقان)
 • تشنج
 • افکار یا رفتار غیر معمول، توهم داشتن
 • کبودی یا خونریزی با کمترین ضربه، ضعف غیر طبیعی

عوارض جانبی با شدت کمتر، در اثر مصرف داروی فلکسریل عبارت است از:

 • خشکی دهان یا گلو
 • تاریِ دید
 • احساس خستگی، گیجی و خواب آلودگی
 • از دست دادن اشتها، درد شکم و حالت تهوع
 • اسهال، یبوست
 • ضعف عضلات

البته لازم است ذکر شود که ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز در صورت استفاده از این دارو رخ دهد که بسیار نادر است. اما چنانچه موارد دیگری را مشاهده نمودید، فورا به دکتر مراجعه کنید.

تاثیر داروهای دیگر بر فلکسریل- تداخل های دارویی

بسیاری از دارو ها ممکن است با فلکسریل تداخل داشته باشند. تعداد کمی از این دارو ها در زیر آورده شده است. چنانچه شما از داروی دیگری استفاده می‌کنید، حتما قبل از مصرف سیکلوبنزاپرین یا فلکسریل، با دکتر خود مشورت کنید.

– آتروپین (دوناتال و سایر موارد مرتبط)، بنزتروپین (کُجنتین)، دیمن هیدرینات (درامامیم)، مت اسکوپالامین (پامین) یا اسکوپولامین

– یک دارو از نوع برونکودیلاتور، مثل ایپراتروپیوم (آتروونت) یا تیوتروپیوم (اسپیریوا)

– گلیکوپیرولیت (روبینال)

– گوانتیدین (ایزملین)

– مپنزولات (کانتیل)

– ترامادول (آلترام)

– دارو های ادراری یا مربوط به مثانه، مثل داریفناسین (اینابلکس)، فلاوکسات (یوریسپاس)، اکسی بوتینین (دایتروپان، اُکسیترول)، تولترودین (دترول)، یا سولیفناسین (وِسیکِر)

– دارو های اجتناب ناپذیر مربوط به روده، مثل دیسیکلومین (بنتیل)، هیوسیامین (آناسپاز، سستوسپاز، لِوزین و غیره)، پروپانتلین (پروبانتین)

منبع: مجله قرمز به نقل از drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز بصورت اختصاصی ترجمه شده است.

زولپیدم و نکات مهم و کاربردی در مورد استفاده از این دارو

زولپیدم یک آرام بخش است که خواب آور نیز نامیده می شود. این دارو ممکن است تاثیرات شیمیایی بر مغز در افراد نامتعادل در زمینه خواب یا مبتلا به مشکلات خواب ادامه خواندن زولپیدم و نکات مهم و کاربردی در مورد استفاده از این دارو

موارد منع مصرف قرص ژلوفن

ژلوفن

یکی از داروهایی که امروزه مصرف کننده زیادی را به خودش جلب کرده است قرص ژلوفن است. این قرص بنا بر دلایلی برای افرادی منع است. این دلایل را ذکر کرده ایم. ادامه خواندن موارد منع مصرف قرص ژلوفن

کاهش زانو درد با ورزش و مواد غذایی

زانو درد

اکثر افراد از زانو درد رنج میبرند و به دنبال راهی برای خلاص شدن از این عارضه هستند.اولین راه این است که از عواملی که باعث زانو درد میشوند پیشگیری کرد. ادامه خواندن کاهش زانو درد با ورزش و مواد غذایی

عوارض جبران ناپذیر در مصرف زیاد دگزامتازون

دگزامتازون

با آغاز فصل سرما و افزایش سرماخوردگی در بین افراد مصرف دارو های سرماخوردگی به ویژه دگزامتازون افزایش یافته است. دگزامتازون عوارض زیادی برای سلامتی بدن دارد. ادامه خواندن عوارض جبران ناپذیر در مصرف زیاد دگزامتازون

قرص های ملاتونین برای درمان بی خوابی

بی خوابی

خواب یکی از حیاتی ترین استراحت ها برای بدن است. برخی افراد از قرص ملاتونین برای درمان بی خوابی خود استفاده میکنند. اما آیا این قرص عوارضی را به همراه ندارد؟ ادامه خواندن قرص های ملاتونین برای درمان بی خوابی

چاقی از جمله عوارض داروهای شیمیایی

دارو

همانطور که میدانید مصرف دارو های شیمیایی عوارض مخربی را برای سلامتی دارد. طبق بررسی چاقی یکی از عوارض مصرف دارو های شیمیایی است. توضیحات بیشتر را شرح داده ایم. ادامه خواندن چاقی از جمله عوارض داروهای شیمیایی

آخرین فرصت تزریق واکسن و آغاز موج اول آنفلوانزا

واکسن

به گفته معاون اداره کنترل بیماری های واگیر موج اول بیماری آنفلوانزا از نیمه آبان آغاز میشود و تزریق واکسن برای قشر حساس و پرخطر جامعه ضروری است. ادامه خواندن آخرین فرصت تزریق واکسن و آغاز موج اول آنفلوانزا

مسکن های خطرناک را بشناسید

دارو

برخی افراد عادت دارند داروهای مسکن زیاد مصرف کنند زیرا نمیتوانند کوچک ترین درد را تحمل کنند. اما در این مقاله خطرات مصرف مسکن ها را برایتان شرح داده ایم. ادامه خواندن مسکن های خطرناک را بشناسید

مصرف نامنظم دارو و مقاوم شدن بیماری

دارو

اغلب افراد عادت دارند تا با بروز یک درد به سراغ آنتی بیوتیک بروند. مصرف خودسرانه دارو باعث میشود تا بدن در مقابل دارو مقاوم شده و بیماری گسترش پیدا کند. ادامه خواندن مصرف نامنظم دارو و مقاوم شدن بیماری